Przywrócenie terminu (art. 265)

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
O istnieniu winy lub jej braku w uchybieniu terminowi sąd wnioskuje na podstawie całokształtu okoliczności sprawy. / inforCMS
Niezachowanie określonego prawem terminu do dokonania czynności nie zawsze oznacza całkowite zamknięcie drogi sądowej dla poszkodowanego.

Kodeks pracy przewidział bowiem instytucję przywracania niedotrzymanego terminu, oczywiście pod pewnymi warunkami.

Autopromocja

Aby pracownik mógł starać się o przywrócenie terminu do dokonania określonej czynności musi istnieć podstawowy warunek: do niezachowania terminu doszło wskutek czynności niezawinionej przez pracownika. A zatem należy wykazać, że przekroczenie terminu nastąpiło bez winy pracownika. Mogą to być na przykład:

  • siła wyższa (powódź, wypadek),
  • brak prawidłowego pouczenia przez pracodawcę o sposobie odwołania,
  • choroba pracownika.

Zobacz: Terminy do wniesienia odwołania (art. 264)

Omawiany wniosek musi być wniesiony w nieprzekraczalnym oraz nieprzywracalnym terminie 7 dni od ustania przyczyny uchybienia terminowi i zawierać uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających żądanie wniosku, a zatem wskazanie jakie obiektywne i niezależne okoliczności wpłynęły na to, że pracownik nie złożył odwołania w określonym prawem terminie.

Sąd postanowi o przywróceniu terminu, kiedy obiektywnie będzie mógł stwierdzić, że podane we wniosku okoliczności pozwalają przypuszczać, że gdyby nie zaistniałe zdarzenie, pracownik na pewno dochowałby terminu i złożył odwołanie w odpowiednim czasie. O istnieniu winy lub jej braku w uchybieniu terminowi sąd wnioskuje na podstawie całokształtu okoliczności sprawy.

Zobacz serwis: Stosunek pracy

Podstawa prawna: art. 265 Kodeksu pracy

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...