Utrata pracy a ciąża

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Utrata pracy a ciąża
Kobieta w ciąży, która właśnie straciła pracę może mieć problemy ze znalezieniem nowej. W takim przypadku pomocna może się okazać rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym PUP może zaoferować przyszłej mamie szereg innych świadczeń.

Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki bytowe.

Autopromocja

Co jednak w sytuacji, gdy przyszła mama właśnie straciła pracę i wie, że raczej mało który pracodawca decyduje się na zatrudnienie kobiety w ciąży?

Najlepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Od dnia uzyskania tego statusu przyszła mama zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Przez cały okres rejestracji takie ubezpieczenie będzie jej przysługiwało. Kobieta w ciąży ma obowiązek poinformowania o swoim stanie urzędnika i okazania odpowiedniego zaświadczenia od lekarza. Po rejestracji badane będzie także uprawnienie kobiety do otrzymania zasiłku dla osób bezrobotnych. Świadczenie zostanie jej przyznane, jeżeli w okresie ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją przepracowała co najmniej 12 miesięcy i za każdy miesiąc osiągała co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Są to podstawowe warunki, aby uzyskać prawo do tego świadczenia.

Zasiłek zostanie przyznany na określony czas: 6 lub 12 miesięcy. Jest to uzależnione m.in. od wysokości stopy bezrobocia w powiecie. Gdyby kobieta urodziła dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, to wtedy pobieranie zasiłku uległoby przedłużeniu o okres, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

Uprawnienia pracownic w ciąży

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Kobiety w ciąży często ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do korzystania z dłuższych zwolnień lekarskich. Każda osoba bezrobotna, która otrzyma druk ZUS ZLA, ma obowiązek przekazania takiej informacji telefonicznie do powiatowego urzędu pracy w ciągu 2 dni. Ponadto w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienia powinna dostarczyć je do urzędu. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny nie może przebywać zbyt długo na zwolnieniu lekarskim. Podpisując kartę rejestracyjną, złożył bowiem podpis pod oświadczeniem, że jest zdolny i gotowy do podjęcia pracy.

Jeżeli osoba bezrobotna przebywa na zwolnieniu lekarskim przez nieprzerwany okres 90 dni (do tego okresu wlicza się także każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosząca mniej niż 30 dni kalendarzowych), to pozbawienie statusu osoby bezrobotnej następuje z upływem ostatniego dnia okresu 90-dniowego. Nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży.

Kobiety w ciąży nie mogą zostać pozbawione statusu osoby bezrobotnej w okresie 30 dni po dniu porodu z powodu związanej z ciążą i porodem niezdolności do pracy trwającej przez nieprzerwany okres 90 dni.

Gdy kobieta została bez pracy i dowiedziała się, że jest w ciąży, powinna pomyśleć o rejestracji w powiatowym urzędzie pracy. Oprócz ubezpieczenia, ewentualnego prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych może skorzystać z licznych instrumentów oferowanych przez powiatowe urzędy pracy. Możliwość przeszkolenia, wzięcia udziału w stażu, pracach interwencyjnych, sfinansowania kosztów egzaminów i licencji, skorzystania z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej to tylko nieliczne formy wsparcia oferowane dla osób bezrobotnych.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...