Praca: kim jest człowiek 4.0?

człowiek 4.0
Praca w Polsce - pandemia COVID-19 zmieniła jej realia – przyśpieszyła cyfryzację, wpłynęła na relacje między pracownikami i pracodawcami, zmieniła ich wzajemne oczekiwania. Czy w nowych realiach działamy jako ludzie 4.0?

Praca i człowiek 4.0

Firmy i ich pracownicy funkcjonują obecnie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, która wymaga nie tylko nowego trybu pracy, ale też unikatowych kompetencji. Już wcześniej rosnący w siłę rynek pracownika nabrał zupełnie nowego wymiaru. – Obserwując rynek pracy, niezależnie od branży, widzimy, że trendy związane z pracą zdalną zmieniły strategie firm w polityce personalnej. Zmieniają się modele pracy, coraz większą rolę odgrywa digitalizacja, która może zapełnić luki kompetencyjne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. O tym wszystkim będziemy rozmawiać w trakcie panelu Human 4.0, który odbędzie się na konferencji Made in Wroclaw 2022 już 18 października - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Autopromocja

Wszystkiemu winna pandemia?

Katalizatorem zmian, które zaszły na rynku pracy bez wątpienia była pandemia COVID-19. Na masową skalę, w szybkim tempie wdrażana była praca zdalna, zaczęto przyśpieszać rozwój kompetencji cyfrowych i zwiększać elastyczność w zarządzaniu. Koniec pandemii nie oznaczał jednak powrotu do punktu wyjścia. - Kiedy w kwietniu 2022 roku obostrzenia związane z pandemią Covid-19 zaczęły być łagodzone, a część pracodawców wprowadziła wymóg powrotu do pracy stacjonarnej w pełnym lub częściowym wymiarze, dla nas stało się jasne, że wracamy do zupełnie nowej rzeczywistości zawodowej, w której powinniśmy pozostawiać większą swobodę doboru stylów czy modeli pracy. Aby skutecznie przyciągać i zatrzymać w firmie najlepsze talenty, pracodawcy powinni jeszcze mocniej wsłuchiwać się w potrzeby kandydatów i pracowników, zadbać o ich dobrostan oraz rozwój zawodowy, a także już teraz budować organizacje oparte o kompetencje przyszłości – komentuje Ewa Wawszczak, HR consultancy director, general HR manager, Randstad.

Czas pandemii to również okres, który wydaje się już bezpowrotnie zmienił styl i preferencje co do lokalizacji miejsca pracy. - Pandemia radykalnie zmieniła niemal każdy aspekt naszego życia - również styl, w jakim pracujemy. Po początkowej dominacji home office doszliśmy do wniosku, że biura są nam jednak nadal potrzebne. To tu możemy wymienić się najciekawszymi pomysłami, wspólnie rozwiązać dany problem, albo po prostu porozmawiać chwilę, popijając kawę. Biuro pełni dziś ważną rolę integracyjną i pozwala rozgraniczyć sferę zawodową od sfery prywatnej. W ten sposób odpowiada na potrzeby człowieka 4.0 – komentuje Marek Stasieńko, Dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

O trendach na rynku pracy

O tych i innych zmianach, które nastąpiły w ostatnich latach na rynku pracy, ale też trendach, które dynamicznie go zmieniają, w trakcie Made in Wroclaw 2022, będą rozmawiać eksperci z firm takich jak BNY Mellon, Boehringer Ingelheim Business Services Poland, Skanska, Balluff Sp. z o.o. czy Randstad. Konferencja odbędzie się 18 października – każdy może wziąć w niej udział, rejestrując się na www.made-in-wroclaw.pl.

Źródło: Made in Wroclaw

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...