Dni wolne na szkolenie związkowca

Beata Skrobisz-Kaczmarek
rozwiń więcej
Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Za okres zwolnienia od pracy w celu wykonania doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, pod warunkiem że czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Jeżeli pracodawca po otrzymaniu pisma związków zawodowych o konieczności zwolnienia pracownika w celu udziału w szkoleniu tak zaplanował rozkład jego czasu pracy, że w dniach szkolenia pracownik ma dni wolne, to można uznać działanie pracodawcy za obejście przepisów prawa.

Autopromocja

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 31 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) nie stwarza dla pracodawcy podstawy do badania i oceny celowości zwolnień od pracy niezbędnych do wykonywania określonych czynności wynikających z pełnionej przez pracownika funkcji związkowej.

Ustawa o związkach zawodowych w art. 31 ust. 3 przyznaje pracownikowi prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu załatwienia doraźnej czynności związkowej, jeżeli jest to czynność:

  • doraźna,
  • wynikająca z jego funkcji związkowej,
  • która nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Czynnościami doraźnymi są czynności jednorazowe, niecierpiące zwłoki, natychmiastowe, dorywcze lub krótkotrwałe (czasowe). Doraźność może być również utożsamiana z osiągnięciem określonego celu. W przypadku funkcji związkowej jest to każda funkcja związkowa, a więc nie tylko wynikająca z członkostwa w organach związków zawodowych.


Czynność, która stanowi podstawę do zwolnienia od świadczenia pracy, nie może być wykonana w czasie wolnym i przykładowo można wymienić:

  • udział w pracach komisji, zespołu problemowego lub negocjacjach zbiorowych,
  • pełnienie funkcji: delegata na zjazd, pełnomocnika procesowego,
  • wyznaczenie do pracy w: radzie zatrudnienia, wojewódzkiej komisji dialogu społecznego czy komisji trójstronnej.

O tym, czy czynność może być wykonana w czasie wolnym od pracy, decyduje czas i charakter konkretnej czynności.

Pracownika objętego równoważnym systemem czasu pracy obowiązuje także norma dobowa wynosząca 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Przepisy Kodeksu pracy przewidują w tym systemie czasu pracy możliwość wydłużenia w niektóre dni dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ten przedłużony wymiar jest równoważony jego obniżeniem w inne dni lub dniami wolnymi od pracy. Pracownikom tym przysługują dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca ustala w harmonogramie dla pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, które dni są wolne od pracy. Jeżeli okazałoby się już po sporządzeniu harmonogramu, że szkolenie przypada w dni wolne od pracy, wówczas nie ma obowiązku zmiany tego harmonogramu. Inaczej będzie w przypadku, gdy nastąpi to po otrzymaniu pisma od związku zawodowego, a przed opracowaniem harmonogramu. W takiej sytuacji pracodawca powinien zaplanować na dni szkolenia dni pracy i udzielić pracownikowi zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...