Czy sąd może przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca, zatrudnionego na umowę okresową

Michał Culepa
rozwiń więcej
Zwolniony bezprawnie, szczególnie chroniony związkowiec będzie miał prawo żądania przywrócenia do pracy także wówczas, gdy jest zatrudniony na czas określony. Tak orzekł w wyroku z 12 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 4/10, Dz.U. Nr 135, poz. 912).

Michał S. był zatrudniony w spółce O. od października 2007 r., najpierw na podstawie umowy o pracę na okres próbny, później na podstawie umowy o pracę na czas określony. Umowa ta została zawarta 1 stycznia 2008 r. na okres 5 lat – do końca 2012 r. Wkrótce Michał S. zaczął w spółce organizować związki zawodowe. We wrześniu 2009 r. założył wraz z dwoma kolegami z pracy Tymczasową Komisję Zakładową działającą pod egidą NSZZ „Solidarność”. Nowa organizacja związkowa pozyskała wkrótce kilkunastu członków – pracowników spółki. Mogła więc rozpocząć regularną działalność jako zakładowa organizacja związkowa. Michał S. – jako przewodniczący ZOZ – 15 września 2009 r. skierował pismo do prezesa zarządu spółki O. o założeniu zakładowej organizacji związkowej. Pismo to zostało odebrane przez prezesa 18 września. Jednak już 15 września Michał S. został wezwany przez pracodawcę i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Ponieważ był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony, pracodawca nie podał przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Nie dokonał też konsultacji z zakładową organizacją związkową – bo nie miał takiego obowiązku. Artykuł 38 Kodeksu pracy nakazuje wprawdzie pracodawcy zawiadomić o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy, ale obowiązek ten dotyczy jedynie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Autopromocja

Michał S. skierował sprawę do sądu, żądając przywrócenia do pracy. Jednak i z tym roszczeniem był problem, gdyż art. 50 § 3 k.p. przewiduje możliwość uzyskania przez pracownika wyłącznie odszkodowania, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Zasady tej nie stosuje się m.in. wobec pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego albo w stosunku do pracownika – ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, którzy zostaliby bezprawnie zwolnieni.

W efekcie Michałowi S. nie mogłoby przysługiwać przywrócenie do pracy – mimo ewidentnego złamania przepisów przez pracodawcę (wypowiedział bowiem umowę pracownikowi szczególnie chronionemu – przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej). Rozpatrujący sprawę Sąd Rejonowy w P. skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne w kwestii zgodności z konstytucją wspomnianych wyżej art. 38 i 50 Kodeksu pracy.


Rozstrzygnięcie trybunału

Trybunał Konstytucyjny nie zajmował się kwestią konsultacji związkowej z art. 38 k.p. – w tym zakresie sprawę umorzył ze względu na niedopuszczalność orzekania (kwestia zgodności z konstytucją art. 38 k.p. wykraczała bowiem poza zakres sprawy).

Natomiast odnośnie do art. 50 § 3 k.p. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 12 lipca 2010 r. (sygn. akt P 4/10) orzekł, że przepis ten – w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika znajdującego się pod ochroną przewidzianą w art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o tej ochronie – jest niezgodny z konstytucją.

Uzasadniając rozstrzygnięcie trybunał wskazał, że sankcje wobec pracodawcy – zarówno cywilne (odszkodowanie uregulowane w k.p.), jak i karne (art. 35 ustawy o związkach zawodowych) nie wystarczają do prawidłowej realizacji wolności związkowej i reprezentowania praw pracowniczych.

Ukaranie pracodawcy i nakaz zapłaty odszkodowania na rzecz bezprawnie zwolnionego związkowca nie rozwiązują najważniejszego problemu – niemożności przywrócenia do pracy usuniętego z zakładu pracy działacza związkowego, który był zatrudniony na czas określony. Przewidziana w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych szczególna ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych odnosi się bowiem do wszystkich stosunków pracy, bez względu na podstawę ich nawiązania (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę). Nie ma również znaczenia, czy stosunek pracy został nawiązany na czas nieokreślony czy na czas określony, ani w jakim wymiarze czasu pracy pracownik jest zatrudniony.

Efektem całkowitego braku możliwości wystąpienia z roszczeniem wobec pracodawcy o przywrócenie do pracy może być uniemożliwienie działalności związkowej. Pracownicy zakładający i przewodzący związkom zawodowym są szczególnie narażeni na konflikty z pracodawcami. Są wprawdzie chronieni przed zwolnieniem, ale ta ochrona jest często iluzoryczna. To zaś godzi w konstytucyjną zasadę wolności zrzeszeń i wolności działalności związkowej.

Wnioski z orzeczenia

Niezgodność z konstytucją art. 50 § 3 k.p. uniemożliwiającego przywrócenie do pracy zwolnionego za wypowiedzeniem związkowca zatrudnionego na czas określony nie oznacza, że każde takie roszczenie powinno być uwzględnione.

Zasadą jest nadal możliwość zasądzenia wyłącznie odszkodowania. Natomiast na zasadzie wyjątku pracownik będący działaczem związkowym, chroniony na mocy art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, będzie mógł teraz żądać albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania. O tym zaś, co się należy pracownikowi – związkowcowi decydować będzie sąd.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...