Wynagrodzenia zasadnicze, całkowite i premie w bankach

HRM partners
ekspert z zakresu HR
rozwiń więcej
Wynagrodzenia w bankach. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Kompleksowe badania wynagrodzeń w bankowości zostały wykonane już po raz dziewiąty przez firmę HRM partners. Na jakim poziomie utrzymują się wynagrodzenia zasadnicze, całkowite oraz premie w bankach?

Wynagrodzenia zasadnicze, całkowite oraz premie w bankach

Firma HRM partners po raz dziewiąty dokonała kompleksowego badania wynagrodzeń w bankowości, zbierając dane, dotyczące nie tylko poziomów wynagrodzeń zasadniczych i całkowitych ale także informacje odnośnie praktyk premiowania w bankach. Dlaczego porównywanie zakresu wynagrodzenia zmiennego i praktyk premiowania a nie tylko poziomów wynagrodzeń będzie miało coraz większe znaczenie?

Autopromocja

Wzrost płac w sektorze bankowym pomimo kryzysu był nieco wyższy niż w innych branżach. Relatywnie niewiele spadły płace zmienne wypłacane w sprzedaży (przeciętnie 27% w 2013 roku w porównaniu do 29% w roku 2008). Wskazuje to, że banki bardzo dobrze potrafią sobie radzić z kryzysem i dostosowywać systemy wynagrodzeń do sytuacji w otoczeniu. W zależności od stanowiska, w porównaniu z rokiem 2012, największa zmiana wynagrodzeń dotyczyła menedżerów (mediana wzrostu stawki o 4,6%). W przypadku specjalistów i pracowników wsparcia zmiana ta wynosiła 3,4%. Biorąc pod uwagę piony działalności, wynagrodzenia najbardziej wzrosły w bankowości inwestycyjnej (4,2%) i centrali (4,1 %). 

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

Ale oczywiście zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko pieniądze…

Dlatego też, porównując się do rynku, warto brać pod uwagę nie tylko wielkości wynagrodzeń zasadniczych i całkowitych, ale także poznawać praktyki premiowania na rynku bankowym i ich zróżnicowanie dla różnych grup stanowisk. Skonstruowanie konkurencyjnego pakietu wynagrodzeń będzie w coraz większym stopniu polegało na doborze różnorodnych narzędzi płacowych, benefitów i innych pozapłacowych elementów wynagrodzenia (podejście Total Rewards).

W konsekwencji zmian zachodzących nie tylko w branży, ale i na rynku pracy, szczególnie ważne będzie przyciągnięcie i utrzymanie odpowiednich pracowników, co wiąże się ze zmianą podejścia do motywowania – koniecznością odpowiedniej segmentacji pracowników (w myśl zasady „one size does not fit all”) oraz zaprojektowaniem takiego systemu i narzędzi motywowania, które będą uwzględniać specyficzne potrzeby zatrudnionych.

Według prognoz Konsultantów HRM partners, następujące czynniki będą w szczególnym stopniu wpływać na konieczność przeformułowania podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi w bankowości oraz sposób konstruowania pakietów wynagrodzeń:

1. Koncentracja sektora bankowego – ma wpływ na strukturę i poziom zatrudnienia w bankowości: od połowy roku 2011 dynamika zatrudnienia w sektorze bankowym systematycznie maleje, natomiast ciągle rośnie dynamika osób zatrudnionych w centralach bankowych; wiąże się to z umiejętnym podejściem do derekrutacji, rozumianej nie tylko jako zwolnienia, ale także jako przemieszczenia pracowników w ramach organizacji. W procesie przekwalifikowania pracowników zasadne będzie zastosowanie form szkoleń odmiennych od tradycyjnych zajęć warsztatowo-wykładowych: on the job training (szkolenie na stanowisku pracy), job shadowing („podpatrywanie” pracy), czy wdrożenie programów mentoringowych.

Polecamy także: Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.


2. Wzrost znaczenia bankowości mobilnej – wpłynie nie tylko na relację zatrudnienia między oddziałami a centralą, ale także na jego strukturę: zrekrutowanie pracowników o odpowiednich umiejętnościach związanych z technologią (projektowanie aplikacji, platform komunikacyjnych, cyberbezpieczeństwa) i komunikacją (wzrost znaczenie obsługi klienta „na odległość” – call center, obsługa za pośrednictwem mobilnych punktów bankowych, PR). Przenoszenie się usług do kanału internetowego będzie miało wpływ na wzrost znaczenia marketingu i świadomego budowania marki banku (także jako pracodawcy) przy większym zaangażowaniu w komunikację za pomocą mediów społecznościowych i technologii.

3. Zmiana podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi – umiejętne zarządzanie wiekiem w organizacji, mające na celu jak najdłuższe utrzymanie pracowników 50+ oraz jednoczesne przyciągnięcie i utrzymanie w pracy przedstawicieli młodego pokolenia, które ceni partnerski styl zarządzania, równowagę między pracą i życiem prywatnym, czy zindywidualizowane podejście do rozwoju. W coraz większej ilości banków na świecie zmienia się także profil zatrudnianych osób – banki zatrudniają nie tylko absolwentów uczelni ekonomicznych ale także artystycznych i humanistycznych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Informacje o badaniu:
W badaniu wzięło udział 9 banków, zebrane dane dotyczą ponad 65 tysięcy pracowników.

Konsultant odpowiedzialny:
Krzysztof KATOLO
Menedżer Zespołu Doradztwa
krzysztof.katolo@hrmpartners.pl
Tel.: +48 22 244 15 66 Kom.: +48 604 50 66 93

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...