Odprawa w związku z upływem kadencji - ile i dla kogo?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Odprawa dla pracownika samorządowego / ShutterStock

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Zapewne nie każdy zostanie wybrany na kolejną kadencję. Co w takiej sytuacji, czy przysługuje jakaś rekompensata? Tak, ale komu przysługuje odprawa w związku z upływem kadencji? Kiedy przysługuje odprawa w związku z upływem kadencji? W jakiej wysokości przysługuje odprawa w związku z upływem kadencji? 

rozwiń >

Komu przysługuje odprawa w związku z upływem kadencji?

Przykład
Odprawa pieniężna w związku z upływem kadencji przysługuje ściśle określonej grupie. Pieniądze należą się:
  • Wójtowi,
  • burmistrzowi,
  • prezydentowi miasta,
  • burmistrzowi dzielnicy m.st. Warszawy,
  • zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy,
  • pozostałym członkom zarządu dzielnicy m.st. Warszawy,
  • staroście,
  • wicestaroście,
  • członkom zarządu powiatu,
  • marszałkowi,
  • wicemarszałkowi,
  • członkom zarządu województwa

Kiedy przysługuje odprawa w związku z upływem kadencji?

Najważniejsze jest to, że odprawa się należy ww. podmiotom jeżeli ich stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji. Stosunek pracy nie może więc wciąż trwać. 

Autopromocja

Jak rozumieć upływ kadencji?

Przez upływ kadencji należy rozumieć zakończenie okresu, na który pracownik samorządowy zastał wybrany, na skutek upływu czasu. Prawa do tego świadczenia pracownik nie nabywa w razie wcześniejszego ustania stosunku pracy z wyboru na skutek innych przyczyn. Ustanie stosunku pracy z wyboru może być skutkiem różnych zdarzeń, takich jak odwołanie, rezygnacja, które to jednak sytuacje nie powodują powstania prawa do odprawy.

Odprawa a ponowny wybór i zatrudnienie w tym samym urzędzie

W sytuacji, gdy: wójt, burmistrz, prezydent miasta, burmistrz dzielnicy m.st. Warszawy, zastępca burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy, starosta, wicestarosta, członkowie zarządu powiatu, marszałek, wicemarszałek, członkowie zarządu województwa - zostaną ponownie zatrudnieni w najbliższej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru w tym samym urzędzie, odprawa nie przysługuje.

W jakiej wysokości przysługuje odprawa w związku z upływem kadencji?

Odprawa przysługuje w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Urlop bezpłatny a odprawa

Co ważne, w stosunku do takich osób jak: wójt, burmistrz, prezydent miasta, burmistrz dzielnicy m.st. Warszawy, zastępca burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy, starosta, wicestarosta, członkowie zarządu powiatu, marszałek, wicemarszałek, członkowie zarządu województwa, nawet jeżeli nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym - to nie przysługuje im również odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Przepis art. 75 KP stosuje się we wszystkich tych sytuacjach, w których stosunek pracy nie został rozwiązany w związku z upływem kadencji, ale w inny sposób. Jeżeli więc stosunek pracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie wyboru ulega zakończeniu z innych przyczyn, pracodawca zobligowany będzie do wypłaty odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (por. wyrok SN z 9.5.2000 r., I PKN 623/99, OSNAPiUS 2001, Nr 20, poz. 614). Jeśli zaś pracownik pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym (czyli w chwili wyboru pozostawał w stosunku pracy łączącym go z innym podmiotem, ale na czas pełnienia funkcji z wyboru był na urlopie bezpłatnym w tamtym zakładzie pracy), odprawa z art. 75 KP mu nie przysługuje. Ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym. Swój powrót powinien zgłosić w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Dopiero niedotrzymanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Brak kompetencji rady gminy do przyznawania odprawy dla wójta

W orzecznictwie funkcjonuje interesujący wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 maja 2011 r., IV SA/Gl 413/11, który wskazuje, że odprawa przysługująca wójtowi w związku z upływem jego kadencji jest związana bezpośrednio z rozwiązaniem stosunku pracy i jest świadczeniem odrębnym i niezależnym od wynagrodzenia za pracę. Świadczenie to ma specyficzny charakter, jest przyznawane ściśle określonym osobom w związku ze sprawowaniem wymienionych funkcji oraz pod warunkiem upływu kadencji. Ustawodawca nie pozostawił zatem pracodawcy możliwości weryfikacji wysokości tejże odprawy. O tym, czy świadczenie to przysługuje oraz w jakiej wysokości, rozstrzyga sama ustawa. Rada gminy nie może więc przyznawać lub nie odprawy przysługującej wójtowi oraz ustalać jej wysokości.

Kadry
Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy
08 maja 2024

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?
08 maja 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?
08 maja 2024

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

Pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe każdemu pracownikowi. Termin mija 17 maja 2024 r.!
07 maja 2024

Od 17 maja 2024 r. do obowiązków pracodawcy dochodzi zwrot za soczewki kontaktowe. Od tego terminu pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe, jeśli lekarz zaleci je u pracownika pracującego przy monitorze ekranowym. Pracodawca musi dostosować przepisy wewnątrzzakładowe.

Chcesz zostać urzędnikiem służby cywilnej? Zgłoś się do 31 maja 2024 r., jest niższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne!
07 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Sprawdzian odbędzie się 6 lipca 2024 r.

Czy pracodawca, który nie poinformował pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego, powinien wypłacać to świadczenie
07 maja 2024

Jakie są konsekwencje nieprzekazania pracownikom informacji w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego w 2024 r.?

pokaż więcej
Proszę czekać...