Kiedy nauczyciel otrzyma dodatek wiejski

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może podwyższyć ten dodatek.

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi pracującemu w szkole, w filii szkoły, w internacie położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, jeśli takie miejsce zatrudnienia wynika z umowy o pracę lub aktu mianowania. Nauczycielowi zatrudnionemu w niższym wymiarze niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie przysługuje prawo do dodatku wiejskiego (art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).

Autopromocja

Zasady wypłaty dodatku wiejskiego

Nauczyciel otrzymuje dodatek wiejski co miesiąc w stałej wysokości, tj. 10% wynagrodzenia zasadniczego, przy czym jego wysokość może zostać ustalona przez organ prowadzący szkołę na wyższym poziomie. Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi w okresie zatrudnienia. Ponadto nauczyciel zachowuje prawo do dodatku wiejskiego w pełnej wysokości w okresach niewykonywania pracy, za które przysługuje mu wynagrodzenie, zasiłek z ubezpieczenia społecznego, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego czy z urlopu dla poratowania zdrowia, a także w czasie przebywania w stanie nieczynnym.

WAŻNE!

Nauczyciel ma prawo do dodatku wiejskiego również za niektóre okresy, w których faktycznie nie wykonuje pracy.

Wysokość dodatku wiejskiego wypłacanego uprawnionemu nauczycielowi zmienia się razem ze stawką przysługującego mu wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku awansu nauczyciela oznacza to, że wraz ze wzrostem płacy zasadniczej wzrośnie również wysokość dodatku wiejskiego. Ponadto dodatek wiejski trzeba wyrównać za każdym razem, gdy zmienia się stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Wynagrodzenie jest wypłacane nauczycielom miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela). Dodatek wiejski jako dodatek socjalny nie wchodzi jednak w skład wynagrodzenia nauczycieli (art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela). Ponieważ z góry są wypłacane jedynie składniki wynagrodzenia, dodatek powinien być wypłacany nauczycielom z dołu.


Dodatek wiejski a inne świadczenia

Dodatek wiejski nie wchodzi do podstawy obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki. Podstawa wymiaru „trzynastki” jest ustalana z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy przyjmowanych do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy przysługującego pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej). Przepisy rozporządzenia z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli nie przewidują wliczania dodatków socjalnych, niebędących składnikiem wynagrodzenia, do podstawy obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop nauczycieli. Dlatego takich dodatków nie należy uwzględniać przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego nauczycieli, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

WAŻNE!

Dodatek wiejski nie wchodzi do podstawy wymiaru „trzynastki”.

Składkowo-podatkowe rozliczenie dodatku wiejskiego

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia m.in. w ramach stosunku pracy. Takim przychodem podlegającym opodatkowaniu jest m.in. dodatek wiejski wypłacany nauczycielom w czasie świadczenia przez nich pracy. Dodatek ten nie został także wymieniony jako zwolniony ze składek w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jest zatem oskładkowany. Potwierdził to również Sąd Najwyższy w uchwale z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III UZP 1/06, OSNP 2006/21–22/333).

Utrata uprawnień do dodatku

Podstawowym warunkiem umożliwiającym uzyskanie prawa do dodatku wiejskiego jest zatrudnienie nauczyciela na terenie wsi lub miasta liczącego do 5 tys. mieszkańców. Z tymi wymaganiami związane są również przypadki, w których nauczyciel może stracić prawo do tego dodatku. Prawo do dodatku wiejskiego nie przysługuje nauczycielom, którzy:

  • zmienili miejsce wykonywania pracy – samodzielnie lub na podstawie decyzji pracodawcy i podjęli pracę na terenie wsi lub miasta liczącego powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • pracują w wymiarze czasu pracy poniżej 1/2 etatu, bez względu na liczebność miasta lub wsi, w których są zatrudnieni.

Podstawa prawna:

  • art. 54 ust. 5, art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela,
  • art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • § 1, § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Dodatki mieszkaniowy i wiejski są obligatoryjnymi składnikami wynagrodzenia za pracę nauczyciela. Organ prowadzący szkołę nie może więc (w drodze regulaminu) uzależnić ich przyznania od posiadania odpowiednich środków pieniężnych. (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 11 grudnia 2002 r., sygn. akt II SA/Lu 923/2001, Pr. Pracy 2004/1/38)
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...