Kiedy wartość wydanych pracownikowi świadczeń rzeczowych należy wykazać w informacji PIT-11

Izabela Nowacka
rozwiń więcej
Pod koniec ub.r. zakupiliśmy pracownikom paczki świąteczne ze środków obrotowych. Wartość paczek była opodatkowana i oskładkowana. Czy wobec tego należy ją wykazać w informacji PIT-11? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdyby paczki były finansowane z funduszu socjalnego, a ich wartość mieściłaby się w limicie zwolnienia podatkowego - czy wtedy również powinniśmy wykazać ich wartość w sporządzanych PIT?

RADA
Powinni Państwo uwzględnić wartość przekazanej pracownikowi paczki świątecznej w imiennej informacji PIT-11 za ubiegły rok. Jeżeli paczka byłaby sfinansowana ze środków zfśs i wartość wszystkich przekazanych świadczeń nie przekroczyłaby w ub.r. 380 zł, wówczas nie trzeba byłoby wykazywać tego przychodu w PIT-11.

UZASADNIENIE

Przychodami podatnika są otrzymane lub postawione do jego dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przygotowana przez zakład pracy paczka okolicznościowa, podarowana pracownikowi np. w grudniu, stanowi u niego przychód grudniowy, a więc przychód 2006 r. Źródłem tego przysporzenia jest stosunek pracy.

Pewne rodzaje przychodów nie podlegają opodatkowaniu. Wśród nich jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Zatem aby móc skorzystać z tego zwolnienia, trzeba spełnić podane warunki m.in. dotyczące źródła sfinansowania świadczenia. W Państwa przypadku właśnie ten warunek nie został spełniony, gdyż artykuły do paczki zostały zakupione ze środków obrotowych firmy.

Oznacza to, że pracodawca postąpił prawidłowo pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od wartości wydanej paczki. Słuszne było również włączenie jej do podstawy wymiaru składek na ZUS i potrącenie należności na ubezpieczenia. Oskładkowaniu nie podlegają jedynie te świadczenia, które pochodzą z zfśs.

Przepisy ustawy podatkowej nakładają na pracodawców jako płatników obowiązek sporządzenia po zakończeniu roku podatkowego imiennej informacji według ustalonego wzoru (PIT-11). Jest to informacja o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych w ciągu roku zaliczkach na podatek.

W rubryce dotyczącej należności m.in. ze stosunku pracy pracodawca wpisuje wszystkie osiągnięte roczne przychody pracownika, zarówno pieniężne, jak i stanowiące wartość pieniężną świadczeń w naturze (w tym np. paczki) oraz inne nieodpłatne świadczenia. Dalej wykazuje również pobrane zaliczki na podatek, m.in. pobraną zaliczkę od wartości paczki.

Jeżeli paczka jako świadczenie rzeczowe byłaby sfinansowana ze środków zfśs i wartość wszystkich przekazanych świadczeń nie przekroczyłaby w danym roku kwoty zwolnionej (380 zł), wówczas nie trzeba byłoby wykazywać w PIT-11 tego przychodu.

Tak wynika z objaśnień do informacji. W kwocie przychodów, w części E formularza nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 11, art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 31, art. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...