Regulamin premiowania

Premiowanie nie jest odrębną formą wynagradzania, lecz stanowi uzupełniający element podstawowego systemu płac, a niekiedy wzmacnia ten system.

Większość pracodawców uwzględnia premie w swoich zasadach wynagradzania jako element płacy pracownika, a w niektórych przypadkach nadaje jej znaczącą rolę. Skuteczność premii jest tym większa, im ściślejsze jest powiązanie między spełnieniem warunków niezbędnych do jej uzyskania a wielkością odniesionej w efekcie korzyści materialnej. Premia ma szansę spełniać swoją funkcję, pod warunkiem że zadania i wymogi niezbędne do premiowania znane będą pracownikom jeszcze przed rozpoczęciem ich realizacji.

Autopromocja

Szczegółowe uprawnienia pracownika do premii wynikają najczęściej z zakładowych regulaminów premiowania. Natomiast podstawę przyznania premii stanowią szczegółowo określone zadania i wymagania stawiane pracownikom, a ponadto propozycje przyznania dodatkowego wynagrodzenia w postaci premii, po wykonaniu zadań.

Przy opracowywaniu regulaminu należy pamiętać, że jest on jedynym źródłem uprawnień pracownika do premii i dlatego powinien być tak sformułowany, aby uniknąć wątpliwości przy jego interpretacji. Powinien być on zgodny z powszechnie obowiązującymi przepisami. Prawidłowo opracowane regulaminy premiowania będą motywować pracowników do efektywnej i wydajnej pracy oraz zapewniają realizację interesów pracodawcy. Warunki uzyskania premii mogą dotyczyć wszystkich pracowników zakładu bądź też poszczególnych grup pracowniczych. Istotnym elementem regulaminu jest precyzyjne określenie kryteriów premiowania, które powinny być oparte na obiektywnych przesłankach, na jakie pracownik ma wpływ. Konieczne jest, aby zasady premiowania dostosować do charakteru i rodzaju wykonywanej pracy.

Opracowując regulamin premiowania, należy szczegółowo określić:

  • zadania, za które pracownik ma otrzymać premię,
  • maksymalną wysokość indywidualnej premii, jaką pracownik zatrudniony na danym stanowisku może otrzymać,
  • terminy składania wniosków,
  • warunki obniżenia bądź nieprzyznania premii,
  • terminy wypłaty premii i okresy, za które jest przyznawana,
  • tryb przyznawania premii.

Związek między efektami pracy a wysokością premii może być określony w sposób bezpośredni przez ustalenie procentowego udziału premii w wykonywanym zadaniu bądź pośredni przez przyznanie premii za wykonanie zadania w określonym procencie od wynagrodzenia pracownika.

Premia jako jeden ze składników wynagrodzenia może być wypłacona łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym lub oddzielnie w terminie, który powinien być ustalony w regulaminie premiowania. W razie zwłoki w wypłacie należnej premii pracownikowi przysługują odsetki ustawowe.

Kadry
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

pokaż więcej
Proszę czekać...