Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Anna Szocińska
rozwiń więcej
Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

RADA

Autopromocja

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., mimo zmiany regulaminu wynagradzania, premie regulaminowe powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik nieprzerwanie choruje, to podstawy wymiaru od 1 sierpnia 2008 r. nie należy ustalać na nowo. Natomiast jeśli będą Państwo ustalać dla pracownika podstawę wymiaru świadczenia, to należy uwzględnić również nagrody wypłacone po 1 sierpnia 2008 r.

UZASADNIENIE

Jeżeli oprócz zasadniczego wynagrodzenia pracownik otrzymuje różnego rodzaju premie i dodatki, to wliczenie tych składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczenia jest uzależnione od tego, czy w trakcie wypłacania świadczeń pracownik będzie miał do nich prawo. Wliczenie do podstawy wymiaru premii, do której pracownik ma prawo również w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego spowodowałoby, że składnik ten mógłby być wypłacany dwukrotnie: raz ze środków ZUS, a drugi raz ze środków pracodawcy. Natomiast celem wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest zrekompensowanie utraconego wynagrodzenia z powodu niezdolności do pracy.

W związku ze zmianą zasad wynagradzania podjęli Państwo decyzję o likwidacji jednego ze składników wynagrodzenia, jakim była premia. Jednak w miejsce tego składnika pracownikom przysługuje nagroda. Mimo że jeden ze składników wynagrodzenia został zlikwidowany, pracownicy mogą w miesiącu niezdolności do pracy otrzymać nagrodę, która po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06) powinna być składnikiem podstawy wymiaru. Orzeczenie Trybunału wyjaśniło, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków płatnik świadczenia powinien kierować się tym, czy składnik wynagrodzenia jest wypłacany w okresie niezdolności do pracy, a nie zapisami w wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu. Jeżeli składnik wynagrodzenia, który przysługuje pracownikom, zostanie w przepisach zakładowych zamieniony na inny składnik wynagrodzenia, to nie wyłącza się go z podstawy wymiaru po wejściu w życie przepisów o wynagradzaniu.

Podstawa prawna:

• art. 41, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy
08 maja 2024

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?
08 maja 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?
08 maja 2024

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

Pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe każdemu pracownikowi. Termin mija 17 maja 2024 r.!
07 maja 2024

Od 17 maja 2024 r. do obowiązków pracodawcy dochodzi zwrot za soczewki kontaktowe. Od tego terminu pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe, jeśli lekarz zaleci je u pracownika pracującego przy monitorze ekranowym. Pracodawca musi dostosować przepisy wewnątrzzakładowe.

pokaż więcej
Proszę czekać...