Potrącenia z pensji bez zgody pracownika - wysokość, kwota wolna od potrąceń

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Potrącenia z pensji bez zgody pracownika - wysokość, kwoty wolne od potrąceń / Fotolia
Przepisy Kodeksu pracy regulują sytuacje, w których pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzeń bez zgody pracownika. Jakie należności może potrącić pracodawca oraz w jakiej wysokości?

Dostałeś niższe wynagrodzenie i nie wiesz dlaczego? Pracodawca zmniejszył wynagrodzenie bez Twojej zgody? Ma do tego prawo. Sprawdź, jakie należności może potrącić oraz w jakiej wysokości!

Autopromocja

Pracodawcy mogą dokonywać potrąceń z wynagrodzeń bez zgody zainteresowanego. Wzburzonemu pracownikowi mogą nasunąć się pytania: „Na jakiej podstawie?”, „ Kto dał mu do tego prawo?”. Otóż potrącenia z wynagrodzenia dokonywane są w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Tytułem wykonawczym w tej kwestii jest na ogół nakaz zapłaty lub ugoda sądowa z klauzulą wykonalności.

Potrącenia obowiązkowe

Wspomniany akt prawny uprawnia do potrąceń sumy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężnej udzielonej pracownikowi oraz finansowej kary porządkowej.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Potrąceń dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Pierwszeństwo zawsze mają potrącenia na świadczenia alimentacyjne, które też mogą być wyższe od reszty potrąceń. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych potracenia mogą być dokonywane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia, zaś egzekucje innych należności lub potrąceń zaliczek pieniężnych – do połowy wynagrodzenia. Jeśli pracownik posiada długi z tytułu np. kredytów i ciążą na nim również zobowiązania alimentacyjne, to łączna wysokość potrącenia nie może przekraczać 3/5 pensji.

Pracownik, który otrzyma nagrodę, dodatkowe wynagrodzenie roczne faktycznie może nie otrzymać pieniędzy, są one bowiem egzekwowane w całości na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych.

Kwoty wolne od potrąceń

Dokonując obowiązkowych potrąceń, pracodawca powinien uwzględnić kwotę wolną od potrąceń. Uwzględnienie jej  oznacza, iż nie od każdego wynagrodzenia można będzie odebrać należności. Przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi wolne od potrąceń jest wynagrodzenie w wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a 90 proc. wynagrodzenia minimalnego przy potrącaniu kar pieniężnych nałożonych przez pracodawcę.

Jeśli po dokonaniu potrąceń w granicach powyżej określonych, połowa wynagrodzenia będzie niższa od wynagrodzenia minimalnego, wówczas trzeba tak pobierać należności, aby do wypłaty została minimum kwota wolna od potrąceń.

Przedstawione przepisy dotyczą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie mają zastosowania do wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych, co w konsekwencji może skutkować przekazaniem całej kwoty wynagrodzenia w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym.

W sprawach dotyczących potrąceń z wynagrodzenia, które nie zostały uregulowane w Kodeksie pracy, stosuje się odpowiednio przepisy: Kodeksu postępowania cywilnego i Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Pracodawca, który dokonuje bezpodstawnych potrąceń, powinien pamiętać, że jest to wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i podlega karze grzywny w kwocie nie niższej niż 1 000 zł i nie wyższej niż 30 000 zł.

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...