Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia/Fot. Fotolia / Fotolia
Pracownikowi przysługuje wobec pracodaw­cy roszczenie o wypłatę odsetek, w sytuacji gdy pracodawca opóźnił się z wypłatą danego świad­czenia, np. wypłacił wynagrodzenie później niż w przyjętym w zakładzie pracy terminie wypłaty.

W wynagrodzeniach

Obowiązek zapłaty odsetek przez pracodawcę powstaje nawet wtedy, gdy pracownik nie poniósł żadnej szkody. Odsetki przysługują również wów­czas, gdy opóźnienie wypłaty wynagrodzenia było następstwem okoliczności, za które pracodaw­ca nie ponosi odpowiedzialności (np. opóźnienia w płatnościach klientów). Odsetki z tytułu opóźnie­nia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubez­pieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Autopromocja

W podatkach dochodowych

Odsetki za zwłokę są należne od:

  • zaległości podatkowej,
  • nienależnych nadpłat podatku,
  • nienależnych zwrotów podatku,
  • nienależnego wynagrodzenia płatników lub inkasentów oraz
  • nieuregulowanych w terminie zaliczek na poda­tek.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Odsetek za zwłokę nie nalicza się m.in.:

  • w przypadku zawieszenia postępowania z urzę­du - od dnia wydania postanowienia o zawiesze­niu postępowania do dnia doręczenia postano­wienia o podjęciu zawieszonego postępowania,
  • jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby 3-krotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu Prawa pocztowego za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej,
  • za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, • za okres od dnia następnego po upływie 2 lat od dnia złożenia deklaracji, od zaległości związanych z popełnionymi w deklaracji błę­dami rachunkowymi lub oczywistymi omyłka­mi, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujaw­nione przez organ podatkowy. 2. Zwolnione z opodatkowania są odsetki z tytu­łu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świad­czeń przysługujących ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni pro­dukcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty (art. 21 ust. 1 pkt 95 updof).

W ubezpieczeniach

Płatnik składek nalicza odsetki za zwłokę od nie­terminowo regulowanych składek na ubezpiecze­nia społeczne.

Nieterminowe opłacenie składek powoduje obowiązek opłacenia składek wraz z należnymi odsetkami, które oblicza się jak odsetki od zaległości podatkowych. Jeżeli ZUS w terminie nie wypłaci lub nie wywią­że się ze swoich zobowiązań, stronie przysługu­ją odsetki od nieterminowego wykonania zobowią­zania. Wysokość odsetek ustala się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Niedotrzymanie terminu wydania decyzji, spowo­dowane opóźnieniem wszczęcia postępowania lub postępowania wyjaśniającego, powoduje, że ZUS jest zobowiązany do naliczenia odsetek za zwłokę w związku z nieterminowym dokonaniem wypłaty świadczenia (rozporządzenie w sprawie szczegó­łowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych).

Jeżeli ZUS nie przekazał w terminie do OFE części składki na ubezpieczenie emerytalne, to ma obo­wiązek naliczyć i przekazać do OFE kwotę należnej składki wraz z odsetkami. Wysokość odsetek jest zmienna i ustalana raz na kwartał.

Zadaj pytanie na FORUM

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...