Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników przynosi korzyści obu stronom stosunku pracy. Jak rozliczać świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?

Pracownik wystąpił z pismem do prezesa o pokrycie kosztów trzymiesięcznego kursu związanego z wykonywaną pracą oraz dojazdów na ten kurs do innej miejscowości. Prezes wyraził zgodę na zapłatę za kurs. Czy zwrot kosztów dojazdów na kurs może być rozliczany na podstawie wystawionej delegacji (polecenie wyjazdu służbowego)? Jeżeli nie, to w jaki sposób można zwrócić pracownikowi te koszty dojazdu?

Autopromocja

Nie – rozliczenia takich kosztów nie dokonuje się na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, gdyż wyjazd w celu podnoszenia kwalifikacji nie stanowi podróży służbowej. Zasady i kryteria rozliczania takich kosztów określa się w umowie szkoleniowej zawartej między pracownikiem a pracodawcą. Koszty te można rozliczyć – według zasad określonych w umowie – na podstawie np. dołączonej do niej tabeli rozliczeniowej.

Zobacz również: Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

Świadczenia dla pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe dzielą się na:

  • obligatoryjne (urlop szkoleniowy, zwolnienie z części dnia pracy),
  • dodatkowe (mogą to być np. koszty czesnego, dojazdów na kurs itp.).

Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) nie precyzują zasad rozliczania przejazdów. Takie postanowienia powinny zostać zawarte w łączącej pracownika z pracodawcą umowie szkoleniowej.

Umowa zawarta pomiędzy pracodawcą i pracownikiem w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych powinna doprecyzowywać wszystkie kwestie związane z nauką pracownika – także wzajemne prawa i obowiązki stron w tym zakresie (art. 1034 § 1 k.p.).

Przy sporządzaniu umowy dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zawierającej postanowienie o przyznawaniu dodatkowych świadczeń w postaci pokrycia kosztów dojazdów pracownika na kurs, w umowie należały dokładnie określić:

  • sposób pokrywania kosztów przez pracodawcę (tj. czy pracodawca bezpośrednio będzie pokrywał koszty, czy koszty pokrywa pracownik, a pracodawca je zwraca – oraz w jakim terminie następuje rozliczenie tych kosztów i na podstawie jakich dokumentów),
  • zakres kosztów pokrywanych przez pracodawcę (np. koszty dojazdu na zajęcia oraz egzaminy – przy czym pracodawca nie zwraca kosztów przejazdów na egzaminy poprawkowe),
  • kwotę graniczną zwrotu kosztów (np. do jakiej wysokości pracodawca pokryje koszty noclegów i przejazdów pracownika, jeżeli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania pracownika).

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Umowa powinna również określać rodzaj środków komunikacji oraz maksymalną wysokość kosztu podlegającego zwrotowi przy jednostkowym przejeździe. To te regulacje będą także wyznaczały zasady rozliczania kosztów przejazdów i związaną z tym dokumentację.

Wyjazdy w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych to nie podróże służbowe. W celach rozliczeniowych może być stosowana tabela rozliczeniowa – podobna do tej, którą zawiera zwykle druk polecenia wyjazdu w delegację – z podaniem terminu wyjazdów, rodzaju środka transportu i kosztów. Nie wydaje się jednak formalnego polecenia podróży, ponieważ wyjazdy związane z podnoszeniem kwalifikacji odbywają się na podstawie umowy, a nie są wynikiem poleceń pracodawcy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w PORADNIKU ORGANIZACJI NON PROFIT >>>

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...