Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

Izabela Zawacka
rozwiń więcej
Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny. /Fot. Fotolia / inforCMS
Kwestia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych została uregulowana w przepisach prawa pracy. Budzi ona jednak pewne kontrowersje. Co w przypadku ustalenia przez pracodawcę wynagrodzenia za prace w nadgodzinach w formie premii uznaniowej?

Źródło: Najważniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego, Biblioteka Dziennik Gazeta Prawna, INFOR Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2012 r.

Autopromocja

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 lipca 2006 r., I PK 40/06

Uzgodnienie z pracownikiem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w formie premii uznaniowej nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapłaty za pracę faktycznie wykonaną w tych godzinach.

OSNP 2007/15–16/212

Uzasadnienie faktyczne:

Pracownik wniósł pozew o wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych oraz o dodatek za pracę w godzinach nocnych wraz z odsetkami. Powód był zatrudniony jako kierowca. Pracował w godzinach nadliczbowych, za które otrzymywał wynagrodzenie wypłacane w formie premii uznaniowej, obejmującej również należności z tytułu delegacji i dodatku za pracę w godzinach nocnych. Ta forma wynagrodzenia została zastosowana po to, aby ukryć fakt świadczenia przez powoda pracy w godzinach nadliczbowych w wymiarze znacznie przekraczającym dopuszczalną liczbę godzin nadliczbowych określoną przepisami. Wykazywana przez pracownika liczba godzin pracy nigdy nie podlegała weryfikacji przez pracodawcę. Pracownik był zorientowany, że pracodawca wypłacał mu wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w formie premii uznaniowej.

Uzasadnienie prawne:

System wynagradzania za przepracowane nadgodziny w formie premii uznaniowej nie może być zaakceptowany. Świadczenie znacznie odbiegające od świadczenia należnego na ogólnych zasadach jest nieprawidłowe, co w konsekwencji nie pozbawia pracownika roszczenia o ewentualne wyrównanie należności. Uzgodnione z powodem wynagrodzenie w formie premii uznaniowej za pracę w godzinach nadliczbowych w spornym okresie nie zwalniało pozwanego zakładu z obowiązku zapłaty wynagrodzenia za pracę faktycznie wykonaną ponad normę czasu pracy. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że powodowi przysługiwało prawo do dodatku za pracę ponad ośmiogodzinny czas pracy.

Komentarz:

Omawiany wyrok ma duże znaczenie praktyczne. Zdarza się bowiem, że wraz z zakończeniem stosunku pracy pracodawca wypłaca pracownikowi premię uznaniową, która w założeniu ma rekompensować zwiększony wymiar pracy zatrudnionego (zwłaszcza w tych przypadkach, gdy wysoce utrudnione jest dokładne wyliczenie nadgodzin). Zgodnie z orzeczeniem SN wypłata takiej premii nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny, jeśli pracownik wystąpi z takim wnioskiem. Pracodawca nie będzie mógł w takim przypadku podnieść zarzutu spełnienia świadczenia. Z wyroku nie wynika jednoznacznie, czy pracodawca mógł zaliczyć wypłaconą premię na poczet należności wynikających z wynagrodzenia za wyliczone godziny nadliczbowe. Nie można wykluczyć, że takie potrącenie nie będzie możliwe. Świadczenie nazwane premią uznaniową nie będzie bowiem stanowiło wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (ani ryczałtu za godziny nadliczbowe), a to może prowadzić do uznania, że pracodawca dobrowolnie zdecydował się wypłacić pracownikowi dodatkowe świadczenie (np. w celu zrekompensowania mu pracy w godzinach nadliczbowych, co jednak nie jest tym samym, czym wypłata wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach), w związku z czym pracownik może domagać się wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe w pełnej, należnej wysokości. Z tego względu, jeśli intencją stron jest wypłata określonej kwoty tytułem rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, należy jasno określić tytuł tej wypłaty oraz uzyskać potwierdzenie ze strony pracownika, że wypłacona kwota w całości wyczerpuje jego roszczenia z tytułu pracy nadliczbowej.

Artykuł jest częścią e-Poradnika Najważniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego dostępnego w naszym SKLEPIE

Poznaj nasze inne e-booki!

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...