Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

Paweł Skoczniak
rozwiń więcej
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia / ShutterStock
W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Wskazówki w tym zakresie można znaleźć w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-222/12-4/ASZ). Interpretacja dotyczyła problemów podatkowych stowarzyszenia, które przekazało pracownikom i osobom niepozostającym w stosunku pracy odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki. Stowarzyszenie prowadziło działalność statutową w zakresie sportu samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali uroczyste obchody jego istnienia, podczas których została omówiona działalność statutowa od początku istnienia stowarzyszenia.

Autopromocja

Podczas uroczystości przedstawiciele stowarzyszenia wręczyli honorowe odznaczenia z logo klubu (o wartości około 20 zł), dyplomy, plakietki okolicznościowe (o wartości około 70 zł) zasłużonym członkom, zawodnikom, pracownikom i przedstawicielom publicznych instytucji – w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Tak zorganizowane obchody jubileuszowe są organizowane co 5 lat. Dla stowarzyszenia są prezentacją działalności statutowej nie tylko z perspektywy przeszłości, ale także działań bieżących. Na uroczystości te są zapraszani pracownicy, członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących (innych klubów, Policji, Kuratorium Oświaty, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego).

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Z okazji jubileuszu, na podstawie umowy o dzieło, opracowano książkę zawierającą historię działalności statutowej stowarzyszenia. Jej nakład to 1000 sztuk, a wartość jednej książki to około 28 zł. Książkę rozdano podczas uroczystości członkom stowarzyszenia i instytucji współpracujących w ramach prowadzonej działalności statutowej na rzecz sportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. To działanie stowarzyszenie także traktowało jako służące pogłębianiu wiedzy na temat praktyki prowadzenia działalności statutowej. Część książek wręczono nowym członkom stowarzyszenia (w momencie zapisu). Książki otrzymali także dotychczasowi członkowie stowarzyszenia, nieuczestniczący w uroczystościach jubileuszowych (przy okazji opłacania przez nich składek). W intencji stowarzyszenia wręczenie książki miało charakter przekazania informacji o działalności stowarzyszenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że przyznawane odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki nie mają na celu dokonania przysporzenia majątkowego po stronie pracownika lub osoby niepozostającej w stosunku pracy. Są jedynie formą honorowego wyróżnienia za zasługi na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Dla tych osób nie przedstawiają przy tym żadnej wartości materialnej (np. nie można ich w praktyce sprzedać). Mają jedynie wymiar symboliczny. Dlatego organ skarbowy uznał, że osoby wymienione przez stowarzyszenie we wniosku ORD-IN, otrzymując upominki, nie osiągnęły z tego tytułu żadnego wymiernego przychodu.

Zobacz także: Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Ważne!

Otrzymanie odznaczeń, plakietek okolicznościowych, dyplomów czy książek o znikomej wartości materialnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego.

Podsumowując – w tym przypadku nie przekazano towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że powstał przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stowarzyszenie nie powinno zatem z tego tytułu wykonywać obowiązków płatnika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...