Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Odpowiedziała Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?

Nie można dopuścić do pracy pracownika nieposiadającego aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku. Czas oczekiwania na badania specjalistyczne powinien zostać uznany za nieobecność usprawiedliwioną. Natomiast kwestia wynagrodzenia za ten okres jest dyskusyjna, ale bezpieczniej dla pracodawcy będzie wypłacać pracownikowi wynagrodzenie.

Autopromocja

Jeśli ważność dotychczasowych badań okresowych już się skończyła, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, dopóki nie dostarczy aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 229 § 4 k.p.). Lekarz medycyny pracy może skierować pracownika na dodatkowe badania specjalistyczne. W przedstawionej sytuacji czas oczekiwania na takie badania powinien być traktowany jak nieobecność usprawiedliwiona. Pracodawca wie bowiem, co się dzieje w tym czasie z pracownikiem i z jakiego powodu nie stawia się w pracy.

Brak możliwości wykonywania pracy przez pracownika z powodu przeprowadzania badań okresowych należy uznać za nieobecność usprawiedliwioną.

Natomiast w kwestii wypłaty wynagrodzenia za taką nieobecność w pracy wśród praktyków zdania są podzielone. Część specjalistów prawa pracy uważa, że nieobecność w pracy wynikająca z oczekiwania na badania specjalistyczne przeprowadzane w ramach badań okresowych powinna być płatna. Podkreślają oni, że Kodeks pracy wyraźnie przyznaje pracownikowi prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami profilaktycznymi (w tym również badaniami okresowymi). Wynika to z art. 229 § 6 k.p. Ich zdaniem przepis ten dotyczy również sytuacji, w której pracownik nie może uzyskać jakiegokolwiek orzeczenia od lekarza medycyny pracy (zarówno o braku przeciwwskazań, jak i o istnieniu przeciwwskazań do określonej pracy) ze względu na fakt, że badania profilaktyczne trwają określony czas. Kilkumiesięczna przerwa między poszczególnymi badaniami wynikająca z przyczyn niezależnych od pracownika nie powinna pozbawiać go prawa do wynagrodzenia za ten czas. W rzeczywistości bowiem pracownik nie może podjąć pracy w związku z przeprowadzaniem badań profilaktycznych, gdyż jeszcze nie zakończył tych badań z przyczyn od niego niezależnych.

Przeciwnicy takiego stanowiska argumentują jednak, że kilkumiesięczną przerwę między badaniami profilaktycznymi trudno uznać za przeprowadzanie badań profilaktycznych. Ich zdaniem żaden przepis prawa pracy nie gwarantuje pracownikowi takiego wynagrodzenia w okresie, w którym oczekuje on na badanie specjalistyczne i nie świadczy pracy. Taki okres nie jest bowiem urlopem wypoczynkowym, chorobą ani także przestojem w pracy. Wynagrodzenie może być pracownikowi wypłacone jedynie w sytuacji, gdy gwarantują mu je korzystniejsze wewnątrzzakładowe przepisy płacowe, np. regulamin wynagradzania.


Ostateczna decyzja w kwestii wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, należy do pracodawcy. Zanim jednak podejmie decyzję w tej sprawie, warto rozważyć jeszcze kilka innych możliwości. W okresie oczekiwania na badanie specjalistyczne można powierzyć pracownikowi inną pracę. Jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy lekarz medycyny pracy orzeknie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na nowym stanowisku. W praktyce będzie to więc dotyczyło pracy wykonywanej w innych warunkach niż dotychczasowe (np. praca w innym miejscu pracy, przy innych urządzeniach czy praca innego rodzaju).

Można również podjąć decyzję o wykonaniu zleconych przez lekarza medycyny pracy badań specjalistycznych w innej placówce zdrowia (nawet w innej miejscowości). Możliwe, że w innym miejscu dostępność badań zleconych przez lekarza medycyny pracy będzie większa. Koszty takich badań specjalistycznych wykonywanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej ponosi pracodawca. Pracodawca ponosi również koszty dojazdów pracownika na takie badania do innej miejscowości. Pracownikowi przysługują wówczas należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych (art. 229 § 3 k.p.).

Jeżeli pracownik musi dojechać na badania profilaktyczne do innej miejscowości, koszty tego dojazdu pokrywa pracodawca.

Zdaniem części ekspertów prawa pracy w czasie oczekiwania na profilaktyczne badania lekarskie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy jest niezbędne do dopuszczenia pracownika do pracy, nie jest zaś wymagane, gdy pracownik nie podejmuje pracy, lecz wykorzystuje przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Jeżeli jednak wykorzystają Państwo wszystkie przedstawione możliwości, a na badanie specjalistyczne nadal trzeba będzie czekać, należy podjąć decyzję w kwestii wypłaty wynagrodzenia pracownikowi za pozostały okres oczekiwania na badanie, w którym pracownik nie wykonuje innej pracy ani nie korzysta z urlopu wypoczynkowego. Mimo podzielonych opinii wśród praktyków wypłata wynagrodzenia jest dla pracownika korzystniejsza, a zatem dopuszczalna. Ponadto sytuacja, w której znalazł się pracownik, nie wystąpiła z jego winy.

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...