Zwolnienie od pracy podczas wypowiedzenia a wynagrodzenie

Pęśko Bożena
rozwiń więcej
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy podczas wypowiedzenia - jak obliczyć? / Shutterstock
Wynagrodzenie za zwolnienie od pracy podczas wypowiedzenia - jak prawidłowo ustalić jego wysokość? Co w przypadku znacznych wahań wysokości wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za okres zwolnienia z obowiązku pracy podczas wypowiedzenia

Problem: Niektórzy z naszych pracowników pracują w systemie akordowym. Jednemu z nich wypowiedzieliśmy umowę o pracę i zwolniliśmy z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia przypadającym od 1 września do 30 listopada 2021 r. W jaki sposób powinniśmy ustalić przysługujące mu wynagrodzenie za czas nieświadczenia pracy? - pyta Czytelniczka z Konina.

Autopromocja

Rada: Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy w okresie wypowiedzenia powinni Państwo ustalić jak za urlop wypoczynkowy. Ponieważ Państwa pracownik otrzymuje wyłącznie zmienne składniki wynagrodzenia, należy uwzględnić je w podstawie wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy, co do zasady, w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających wrzesień 2021 r.

Uzasadnienie: W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które należy obliczyć według zasad właściwych dla obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 362 Kodeksu pracy w zw. z § 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

W podstawie wymiaru tego wynagrodzenia należy uwzględnić składniki za okres nie dłuższy niż 1 miesiąc, wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy, a w przypadku znacznego wahania ich wysokości - maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc zwolnienia z obowiązku pracy. Należy przy tym pamiętać o wyłączeniu z podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy świadczeń wskazanych w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, tj. m.in.:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

W obliczeniach tych należy bowiem uwzględnić wynagrodzenie przysługujące wyłącznie za faktycznie przepracowany czas.

Jak obliczyć wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia?

Wynagrodzenie za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia oblicza się:

Krok 1. dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie

Krok 2. mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za 1 godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie zwolnienia ze świadczenia pracy w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie wykonywał pracę.

Znaczne wahania wysokości wynagrodzenia

W przypadku znacznego wahania wynagrodzenia Państwa pracownika, które może być spowodowane np. sezonowością sprzedaży danego produktu, należy zastanowić się nad wydłużeniem okresu, z którego wynagrodzenie zmienne jest uwzględniane w podstawie wymiaru pensji za nieświadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że za czas urlopu (a więc i zwolnienia ze świadczenia pracy) pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 zd. pierwsze Kodeksu pracy). Zatem w tym czasie nie może w żaden sposób stracić finansowo.

Wydłużenie maksymalnie do 12 miesięcy okresu uwzględnianego przy obliczaniu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy powinno wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, np. regulaminu wynagradzania, a w przypadku pracodawców niezobowiązanych do jego posiadania - z przepisów o wynagradzaniu lub z umowy o pracę. Wprowadzając takie zasady obliczania świadczenia za czas niewykonywania pracy, należy stosować je do wszystkich pracowników wynagradzanych w ten sposób, aby nie naruszyć zasady równego traktowania.

Podstawa prawna:

art. 18, art. 362, art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162),

§ 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927),

§ 6, § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...