Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Jeżeli Państwa pracownik nie został odwołany z urlopu aby stawić się na zebraniu firmowym, a jedynie pojawił się na nim z własnej inicjatywy, to nie doszło do przerwania urlopu wypoczynkowego. Podpisanie na urlopie wypoczynkowym porozumienia zmieniającego do umowy o pracę jest dozwolone i nie powoduje przerwania urlopu. W tej sytuacji należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe. Jeżeli jednak odwołali Państwo pracownika z urlopu, to taki dzień należy potraktować jak dzień pracy i wypłacić wynagrodzenie za pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy. O tym decyduje pracownik wybierając bardziej lub mniej aktywną formę wypoczynku. Nie jest również zabronione wykonywanie przez pracownika innej pracy w czasie korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego. Jedno z podstawowych praw, jakie przysługuje pracownikowi – prawo do wypoczynku jest w tym zakresie wyrażone jedynie w konieczności udzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Dlatego przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy wypłacić wynagrodzenie za pracę.

W przedstawionym przez Państwa przypadku należy rozróżnić dwie podstawowe sytuacje, z których każda może w inny sposób wpływać na rodzaj wynagrodzenia należnego pracownikowi.


PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 1 do 10 lipca 2011 r. W trakcie urlopu dowiedział się od kolegi, że 7 lipca zaplanowano w zakładzie pracy zebranie załogi, na którym miały być poruszane ważne zagadnienia dotyczące dalszego funkcjonowania zakładu oraz sytuacji załogi. Ponieważ pracownik był zainteresowany tą dyskusją, postanowił wybrać się 7 lipca na zebranie załogi. Jednocześnie kadrowa, korzystając z obecności tego pracownika, poprosiła go o podpisanie aneksu do umowy o pracę w zakresie przeniesienia go na inne stanowisko pracy. Pracownik podpisał porozumienie zmieniające i udał się do domu.

W takim przypadku nie może być mowy o zaliczeniu obecności pracownika w zakładzie do czasu pracy i tym samym naliczeniu mu za ten dzień normalnego wynagrodzenia za pracę zamiast wynagrodzenia urlopowego. Pracownik pojawił się na zebraniu załogi z własnej inicjatywy, a podpisanie przez niego porozumienia zmieniającego nie ma w tym przypadku żadnego wpływu na ciągłość urlopu wypoczynkowego. Za ten dzień pracownik ma prawo do wynagrodzenia urlopowego.

PRZYKŁAD

Pracownikowi udzielono 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego od 20 czerwca do 3 lipca 2011 r. Pracodawca zadzwonił do pracownika 24 czerwca i odwołał go z urlopu wypoczynkowego 27 czerwca – w tym dniu pracownik miał obowiązek zgłosić się do pracy na ogólnozakładowe zebranie załogi. Po zebraniu pracownicy podpisywali aneksy do umów o pracę obniżające wynagrodzenia za pracę o 10% w związku z trudną sytuacją finansową zakładu. Pracownik stawił się 27 czerwca na zebraniu. Po jego zakończeniu podpisał porozumienie do umowy o pracę obniżające wynagrodzenie za pracę. Od 28 czerwca do 3 lipca br. pracownik w dalszym ciągu przebywał na urlopie wypoczynkowym udzielonym mu przez pracodawcę.

W takiej sytuacji 27 czerwca należy zakwalifikować jako dzień pracy i naliczyć normalne wynagrodzenie za pracę, wynikające z umowy o pracę. Wynagrodzenie za czas urlopu będzie przysługiwać pracownikowi wyłącznie za 8 dni urlopu wypoczynkowego, tj. za okresy przypadające od 20 do 26 czerwca i od 28 czerwca do 3 lipca 2011 r. Obowiązek stawienia się pracownika w zakładzie w trakcie urlopu powoduje przerwanie urlopu i konieczność ponownego doliczenia pracownikowi do puli urlopowej dnia, w którym został odwołany z urlopu i zobowiązany do stawienia się w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 1542, art. 167 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...