Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

W takiej sytuacji nie muszą Państwo wypłacać pracownikowi dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz tylko normalne wynagrodzenie za przepracowane godziny w sobotę. Udzielając pracownikowi dnia wolnego 31 stycznia zrekompensowali Państwo jego pracę w sobotę (22 stycznia) i tym samym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Fakt pozostawania na zwolnieniu lekarskim pracownika w udzielonym dniu wolnym nie ma wpływu na prawidłowość tej rekompensaty.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Praca wykonywana w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy powoduje przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. W związku z tym taka praca w każdym przypadku musi zostać pracownikowi zrekompensowana. Sposób tej rekompensaty może być pieniężny lub w naturze, czyli przez udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę nadliczbową.

Nie w każdym jednak przypadku pracodawca ma dowolność w stosowaniu jednego lub drugiego sposobu rekompensaty takiej pracy. Jeśli wystąpi konieczność wykonywania pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca każdorazowo musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, aby zachować tę zasadę. W każdym okresie rozliczeniowym zatrudniający ma bowiem obowiązek zapewnić pracownikowi łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę oraz normalne wynagrodzenie za przepracowane w tym dniu godziny.


WAŻNE!

Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę.

W przypadku gdy pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym, np. w sobotę, i za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny, w prowadzonej ewidencji czasu pracy należy jasno wskazać, za który dzień pracy pracownik otrzymał dzień wolny.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji brak obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę (22 stycznia) wynika z tego, że nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Jest to konsekwencja udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego (31 stycznia) za pracę w sobotę (22 stycznia). Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym nie zostanie wówczas obniżony w związku z jego chorobą 31 stycznia, ponieważ w tym dniu nie miał zaplanowanej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, w okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń 2011 r. wykonywał pracę w dniu wolnym 22 stycznia (sobota) przez 8 godzin. Za tę pracę pracownikowi udzielono innego dnia wolnego, tj. 31 stycznia. Pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 24 do 31 stycznia. Przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego powoduje, że 160-godzinny wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w styczniu 2011 r. zostaje obniżony o liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie nieobecności spowodowanej chorobą zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Zatem wymiar ten należy obniżyć o 40 godzin za okres od 24 do 28 stycznia, w którym pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z rozkładem. Obniżenia nie można natomiast dokonać za 31 stycznia, ponieważ w tym dniu pracownikowi zaplanowano dzień wolny za pracę w sobotę. Po obniżeniu pracownik miał do przepracowania w styczniu 120 godzin i taką liczbę godzin przepracował łącznie z pracą w sobotę (23 stycznia). W związku z tym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, a tym samym do pracy w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna

  • art. 129 § 1, art. 130 § 3, art. 1512–1513 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...