Czy przysługuje odszkodowanie w razie śmierci pracodawcy

Tomasz Z. pracował jako mechanik w warsztacie samochodowym. Jego pracodawca zmarł kilka dni temu i umowa o pracę wygasła z tego powodu. Pracownik postanowił domagać się odszkodowania od rodziny zmarłego. Jednak spadkobiercy jego byłego pracodawcy twierdzą, że nie są do tego zobowiązani, ponieważ zamierzają zlikwidować warsztat i nie będą zatrudniać pracowników. Czy ich postępowanie jest prawidłowe?

W razie wygaśnięcia umowy o pracę pracownik może się domagać odszkodowania od spadkobierców zmarłego pracodawcy. Pod warunkiem, że był on osobą fizyczną, a zakład pracy nie zostanie przejęty przez innego właściciela.

Autopromocja

W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony w dużej korporacji (pracodawca jest osobą prawną), śmierć dyrektora generalnego czy też dyrektora personalnego nie ma żadnego wpływu na trwałość stosunku pracy. Jeżeli pracodawca jest np. spółką prawa handlowego, spółką cywilną czy jednostką organizacyjną, wówczas pracownik nie świadczy pracy na rzecz konkretnego pracodawcy. Na przykład w razie śmierci jednego ze wspólników spółki cywilnej, która zatrudnia pracownika, nie dochodzi do wygaśnięcia stosunku pracy. Pracodawcą w tym przypadku nie jest osoba fizyczna, ale spółka cywilna. Do wygaśnięcia umowy nie dojdzie też w przypadku upadłości lub likwidacji tego rodzaju pracodawcy. W takiej sytuacji stosunek pracy rozwiąże się po okresie wypowiedzenia, a przyczyną wypowiedzenia będzie upadłość lub likwidacja zakładu pracy.

Z dniem śmierci pracodawcy (osoby fizycznej) wygasa zawarta z pracownikiem umowa o pracę (bez względu na jej rodzaj). A tym samym pracownik zostaje pozbawiony z dnia na dzień nie tylko pracy, ale i środków do życia. W takiej sytuacji pracownik może dochodzić odszkodowania na podstawie przepisów kodeksu pracy (art. 632 § 2 k.p.). Jest ono formą rekompensaty za nagłe ustanie stosunku pracy. Wysokość odszkodowania zależy od wartości pobieranego dotychczas wynagrodzenia oraz od rodzaju umowy o pracę i długości okresu wypowiedzenia. W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony wysokość odszkodowania jest uzależniona od okresu zatrudnienia u zmarłego pracodawcy i wynosi od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Natomiast w przypadku zawarcia umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Przepisy kodeksowe nie wskazują w sposób jednoznaczny, od kogo były pracownik może w razie wygaśnięcia umowy o pracę dochodzić roszczeń odszkodowawczych. Niewątpliwie jednak zobowiązanymi do zapłaty odszkodowania, ale również zaległego wynagrodzenia czy też ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, będą spadkobiercy zmarłego pracodawcy. Pracownik nie otrzyma odszkodowania, jeżeli doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. W takim przypadku stosunek pracy jest z mocy prawa kontynuowany, a nowy pracodawca staje się stroną stosunku pracy (art. 231 k.p.).

Podstawa prawna

  • Art. 231, 632 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...