Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

Monika Wacikowska
rozwiń więcej
W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

Zatrudniając pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy będą Państwo musieli określić w treści umowy o pracę limit godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których pracownik będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń. Praca powyżej tego limitu nie będzie stanowić pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak pracownik będzie miał z tego tytułu prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Dodatkowa praca wykonywana przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Taka praca przypada bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same, jak u pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że norma dobowa dla niepełnoetatowca wynosi 8 godzin, natomiast tygodniowa przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.).

Aby zmniejszyć liczbę przypadków, kiedy pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku, a jedynie za normalnym wynagrodzeniem, pracodawca ma obowiązek wprowadzać w treści umowy o pracę pracownika niepełnoetatowego tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 k.p.).

Limit godzin pracy, po których przekroczeniu ma miejsce praca w godzinach ponadwymiarowych uprawniających pracownika do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe, w przypadku pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracującego po 4 godziny na dobę najprościej jest określić w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy np. zapisem „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin dziennie”.

Pracownikowi za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit również dodatek jak za godziny nadliczbowe.


PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, dla którego ustalono limit 6 godzin pracy dziennie, po przepracowaniu których ma on prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe, pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00. W jeden z poniedziałków, na polecenie pracodawcy, pracował do godz. 18.00. Pracownik ma prawo:

  • za dwie pierwsze godziny dodatkowej pracy (od 12.00 do 14.00) – jedynie do normalnego wynagrodzenia,
  • za kolejne dwie godziny dodatkowej pracy (od 14.00 do 16.00) – do dodatku jak za godziny nadliczbowe (przekraczają one bowiem limit ustalony w umowie o pracę),
  • za ostatnie dwie godziny dodatkowej pracy (od 16.00 do 18.00) – do dodatku z tytułu pracy nadliczbowej.

Dobowo określony limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony na poziomie 8 godzin. Po przekroczeniu 8 godzin pracownik pracuje już bowiem w godzinach nadliczbowych. Limit ma natomiast służyć do ustalenia, kiedy dochodzi do pracy w godzinach ponadwymiarowych, a nie nadliczbowych.

WAŻNE!

Limit dobowy godzin, po których przekroczeniu pracownik niepełnoetatowy pracuje w godzinach ponadwymiarowych płatnych jak za godziny nadliczbowe, musi być niższy niż 8 godzin.

Limit godzin pracy, która nie stanowi dodatkowo płatnej pracy ponadwymiarowej, może być w omawianym przypadku określony również w odniesieniu do wymiaru tygodniowego, np. przez zapis: „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż przeciętnie 30 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym”. Jest to prawidłowy zapis. W tym przypadku nie można również ustalić limitu na poziomie normy tygodniowej, czyli przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Ustalenie, czy polecenie pracownikowi niepełnoetatowemu dodatkowej pracy spowodowało przekroczenie średniotygodniowego limitu godzin ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, musi odnosić się do pełnego okresu rozliczeniowego. Limit ten jest bowiem, tak jak tygodniowa norma czasu pracy, wielkością średnią ocenianą w okresie rozliczeniowym. Aby ustalić, czy pracownik przekroczył obowiązujący go średniotygodniowy limit, pracodawca musi ustalić, ile godzin pracy w całym okresie rozliczeniowym mieści się w zakresie tego limitu.

Jeśli w okresie rozliczeniowym nie ma dni „wystających” (wykraczających poza pełne tygodnie pracy) przypadających od poniedziałku do piątku i świąt przypadających w innych dniach niż niedziela, działanie nie sprawia problemów. Trzeba jednak pamiętać, że tydzień pracy to 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Ustalając średniotygodniowe przekroczenie należy pamiętać również o dniach „wystających”. Są to dni, które przypadają na koniec okresu rozliczeniowego i nie tworzą pełnego tygodnia pracy. Do ustalenia przekroczenia średniotygodniowego limitu godzin ponadwymiarowych ważne są jednak tylko dni wystające, które przypadają od poniedziałku do piątku.

Ustalając przekroczenie średniotygodniowe należy przyjąć, że w jednym „dniu wystającym” pracownik może przepracować średnio 1/5 limitu tygodniowego (w dwa dni 2/5, w trzy dni 3/5 itd.). Ta wielkość ma bowiem związek z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.


PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu w miesięcznym okresie rozliczeniowym ma ustalony limit godzin, po których przekroczeniu pracuje w godzinach ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, na poziomie 30 godzin przeciętnie w tygodniu. W lipcu 2010 r. w ramach limitu mieszczą się 132 godziny pracy (120 + 12):

30 godzin x 4 tygodnie = 120 godzin,

2/5 tygodnia x 30 godzin = 12 godzin (2 „dni wystające”).

Każda godzina pracy powyżej 132 w tym miesiącu stanowi przekroczenie limitu, a co za tym idzie, obowiązek wypłaty dodatku.

Ustalając przekroczenie limitu średniotygodniowego należy również uwzględnić dni świąteczne przypadające w innych dniach niż niedziela. Święto pomniejsza wymiar czasu pracy, czyli również liczbę godzin przepracowanych w ramach limitu niepełnoetatowca.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu w miesięcznym okresie rozliczeniowym ma ustalony limit godzin, po przekroczeniu którego pracuje w godzinach ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, na poziomie 30 godzin przeciętnie w tygodniu. W czerwcu 2010 r. w ramach limitu mieści się 126 godzin pracy (120 + 12 – 6):

30 godzin x 4 tygodnie = 120 godzin,

2/5 tygodnia x 30 godzin = 12 godzin (2 „dni wystające”),

1/5 tygodnia x 30 godzin = 6 godzin (1 dzień świąteczny przypadający w innym dniu niż niedziela).

Każda godzina pracy powyżej 126 w tym miesiącu stanowi przekroczenie limitu.

Podstawa prawna

  • art. 129 § 1, art. 130 § 1–2, art. 151 § 5 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...