Czy wychowawcy placówki opiekuńczo-wychowawczej przysługuje wynagrodzenie za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych

Michał Culepa
rozwiń więcej
Wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej, podlegający ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, ma prawo od 1 stycznia 2009 r. do 1/2 wynagrodzenia w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., III PZP 4/09).

Beata K. była zatrudniona w zespole placówek opiekuńczo-wychowawczych w L. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od stycznia 2007 r. na stanowisku młodszego wychowawcy. Niespełna rok po zatrudnieniu jedna z wychowanek, sprawiająca poważne problemy pedagogom, złożyła w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Beatę K., która została oskarżona o pobicie dziewczyny, co według prokuratury stanowiło przestępstwo z art. 217 § 1 Kodeksu karnego. Sąd Rejonowy w L., gdzie toczyła się sprawa karna, warunkowo umorzył postępowanie karne, gdyż – jak wykazało postępowanie – to wychowanka pierwsza zaatakowała Beatę K.

Autopromocja

Jednak wcześniej, w październiku 2008 r. Beata K. została zawieszona z mocy prawa w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania karnego (akt oskarżenia trafił do sądu pod koniec września 2008 r.). Na podstawie art. 87a ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej oskarżony o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy, w tym przemocy w rodzinie, zostaje z mocy prawa zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania. Od listopada 2008 r. została także wstrzymana wypłata wynagrodzenia za pracę.

Po zakończeniu postępowania przed sądem karnym Beata K. skierowała sprawę do sądu, żądając wynagrodzenia za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych, wskazując m.in., że przepis art. 87a ustawy o pomocy społecznej zaniechał uregulowania kwestii płacowych i nie wynika z niego wprost pozbawienie wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach służbowych. Sąd Rejonowy w I. oddalił pozew, jednak rozpatrujący apelację Sąd Okręgowy w L. zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne:

„Czy wychowawcy zatrudnionemu w placówce opiekuńczo-wychowawczej oskarżonemu o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy i zawieszonemu z mocy prawa w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania na podstawie art. 87a ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej, przysługuje wynagrodzenie w okresie zawieszenia”?

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy odpowiedział na powyższe pytanie twierdząco. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że wprowadzając restrykcyjny przepis art. 87a ustawy o pomocy społecznej ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180, poz. 1493) ustawodawca zaniechał uregulowania kwestii płacowych w przypadku zawieszenia wychowawcy w czynnościach. Brakuje również regulacji dotyczącej wynagrodzenia w przypadku uniewinnienia wychowawcy zawieszonego w pełnieniu obowiązków.

Tymczasem wiele ustaw przewiduje zawieszenie w czynnościach w przypadku tymczasowego aresztowania oraz wypłatę 50% wynagrodzenia – zauważył sąd. Dotyczy to m.in. pracowników samorządowych (zob. art. 35 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Dlatego trzeba uznać, że w przypadku powódki należy zastosować odpowiednio wskazany wyżej przepis ustawy o pracownikach samorządowych. Skoro bowiem aresztowanemu samorządowcowi przysługuje 1/2 wynagrodzenia przez okres aresztowania, to tym bardziej za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych powinno przysługiwać także zmniejszone wynagrodzenie, zwłaszcza gdy pracownik nie jest aresztowany.

Wnioski

Chociaż przepisy ustawy o pomocy społecznej milczą na temat wynagradzania zawieszonych wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, to z wykładni wskazanej przez Sąd Najwyższy wynika, że nie można zupełnie pozbawiać wynagrodzenia zawieszonych wychowawców. Jednak Sąd Najwyższy ograniczył okres uprawniający do wynagrodzenia – na połowę pensji mogą liczyć tylko ci wychowawcy, którzy popadną w kłopoty z prawem od 2009 r. Wcześniej bowiem ustawa o pracownikach samorządowych z 1990 r. nie przewidywała analogicznego uprawnienia, jak wskazane w art. 35 obecnej ustawy.

Problem ten nie dotyczy także wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych przed 1 stycznia 2004 r. w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych. Ci wychowawcy i pracownicy pedagogiczni podlegają bowiem regulacjom Karty Nauczyciela.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...