Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Julia Bartoszek
rozwiń więcej
Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Nieobecność spowodowana urlopem wychowawczym trwa zazwyczaj kilka miesięcy lub kilka lat. W tym czasie sytuacja ekonomiczna w zakładzie pracy może ulec zmianie. Może się okazać, że na stanowisku, na którym dotychczas pracował pracownik, zmniejszono wynagrodzenie lub stanowisko zlikwidowano albo zaistnieje sytuacja dokładnie odwrotna, tzn. nastąpi wzrost płacy na danym etacie. Przepisy stanowią jednoznacznie – niezależnie od tego, w jakiej kondycji będzie zakład pracy, pracownikowi powracającemu po urlopie wychowawczym trzeba zapewnić takie same warunki płacowe, jakie miał przed pójściem na ten urlop.

Autopromocja

WAŻNE!

W sytuacji gdy pracodawca nie może zapewnić pracownikowi powrotu na to samo stanowisko, powinien zaoferować pracownikowi inną pracę odpowiadającą jego kwalifikacjom. Stawka wynagrodzenia przysługująca po powrocie z urlopu wychowawczego z uwagi na zmianę stanowiska na równorzędne nie może również być niższa od stawki wyjściowej pracownika, określonej w umowie o pracę.

Stanowisko to potwierdził wielokrotnie Sąd Najwyższy. W wyroku z 29 stycznia 2008 r. uznał, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego zatrudnienia na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem. Jego pensja nie może być niższa od poprzednio otrzymywanej (II PK 143/2007). Z kolei w uchwale z 27 września 1979 r. Sąd orzekł, że narusza przepisy prawa pracodawca, który zatrudnił pracownika po powrocie z urlopu wychowawczego na stanowisku, na którym górna granica wynagrodzenia jest niższa od obowiązującej na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym (I PZP 37/70). W podobny sposób wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1984 r., stwierdzając, że możliwość zatrudnienia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem, jednak równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem, nie wymaga wypowiedzenia przez zakład pracy dotychczasowych warunków pracy (I PRN 129/84).

WAŻNE!

Pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego, ale nie chce z niego korzystać w pełni, może złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do 1/2 etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika stosownie do wymiaru etatu.

Premia, którą usunięto lub dodano do regulaminu wynagradzania

Jeżeli u pracodawcy zmieniły się zasady wynagradzania pracowników w czasie, kiedy pracownik przebywał na urlopie wychowawczym, pracodawca ma obowiązek zapewnienia mu tych samych warunków płacowych, które pracownik miał przed urlopem wychowawczym.

Takie same warunki płacowe oznaczają również identyczny stosunek do premii przyznawanych pracownikowi. A zatem nie będzie możliwe, aby pracodawca uznał, że nowy regulamin wynagradzania obowiązuje automatycznie również pracownika powracającego z urlopu wychowawczego. Jeżeli jakiś składnik wynagradzania został dodany lub odjęty z uposażenia pracowników, podwładny powinien zostać o tym poinformowany. Może to nastąpić w drodze porozumienia bądź wypowiedzenia zmieniającego.

Punktem odniesienia do ustalenia wysokości wynagrodzenia za pracę dla osoby powracającej z urlopu wychowawczego ustawodawca uczynił nie zarobki tej osoby przed skorzystaniem z prawa do urlopu, lecz stan istniejący w chwili podjęcia przez nią pracy, wyrażający się wysokością wynagrodzenia, jakie przysługuje w tej dacie na stanowisku zajmowanym przez nią przed urlopem. Jeżeli zatem w trakcie korzystania przez pracownika z urlopu doszło do zmian płacowych dotyczących tego stanowiska, to zmiany te będą miały znaczenie do określenia wysokości wynagrodzenia tego pracownika po powrocie z urlopu (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07).

Podstawa prawna:

  • art. 42 § 1, art. 1832, 1864, 1867, 1868 Kodeksu pracy,
  • orzeczenia Sądu Najwyższego:

– wyrok z 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/2007, OSNP 2009/5–6/67),

– uchwała z 27 września 1979 r. (I PZP 37/79, OSNC 1980/1–2/22),

– wyrok z 1 października 1984 r. (I PRN 129/84, OSNC 1985/7/93).

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...