Kiedy podróżującemu służbowo pracownikowi nienocującemu w hotelu nie przysługuje ryczałt za noclegi

Ewa Milczyńska
rozwiń więcej
Wysłaliśmy dwóch kierowców samochodem ciężarowym z towarem do Francji. Ich miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę jest województwo mazowieckie. Czy należy im wypłacić ryczałt za noclegi w odbywanej podróży, jeżeli samochód jest wyposażony w leżankę, na której na zmianę spali?
RADA
Jeżeli zapewniają Państwo pracownikom bezpłatny nocleg w kabinie samochodowej przystosowanej do spania, to nie trzeba wypłacać ryczałtu za noclegi.

UZASADNIENIE
Pracownik, którego miejsce pracy jest określone w Polsce, a który na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza granicami Polski w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę, jest w podróży służbowej poza granicami kraju. Z tytułu odbywania takiej podróży pracownikowi przysługują takie świadczenia, jak: diety, zwrot kosztów przejazdów i dojazdów, zwrot kosztów noclegów.

Jeżeli chodzi o zwrot kosztów noclegów w zagranicznej podróży służbowej, to przepisy przewidują dwie możliwości jego dokonania:
• rekompensata na podstawie przedłożonego rachunku hotelowego w granicach limitu określonego dla danego kraju (za zgodą pracodawcy można dokonać zwrotu kosztów noclegu potwierdzonego rachunkiem także powyżej limitu),
• jeżeli pracownik nie przedłoży rachunku za hotel, przysługuje mu ryczałt za nocleg w wysokości 25% limitu określonego na noclegi w hotelu dla danego kraju.

Kwota limitu na nocleg dla podróży do Francji obecnie wynosi 120 euro. Ryczałt za nocleg dla tego państwa wynosi więc: 120 euro x 25% = 30 euro.

Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje, jeżeli pracodawca lub strona zagraniczna zapewnia pracownikowi bezpłatny nocleg.
W kwestii podróży zagranicznych odbywanych przez kierowców samochodów ciężarowych, zarówno w literaturze prawniczej (np. Sebastian Samol w „Podróże Służbowe krajowe i zagraniczne” Komentarz, Wydawnictwo „iuris”, Polskie Wydawnictwo Prawnicze Warszawa – Poznań 2006, s. 119), jak i w utrwalonym orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że jeżeli samochód jest fabrycznie wyposażony w miejsce do spania, to kierujący nim pracownik ma zapewniony bezpłatny nocleg.


Podstawa prawna:
• § 2, § 9 i załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
Wykonywanie przez kierowcę samochodu ciężarowego zadań służbowych za granicą, wymagających ponoszenia przez niego dodatkowych kosztów wyżywienia lub noclegów, stanowi zagraniczną podróż służbową. (Wyrok Sądu Najwyższego z 22 stycznia 2004 r., I PK 298/03, OSNP 2004/23/399)

 
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...