Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę? /Fot. Fotolia / Fotolia
Przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ważne są podmioty zaangażowane w proces ustalania płacy minimalnej, terminy oraz podział na określone etapy. Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?

Do 15 czerwca każdego roku

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która weszła w życie 1 stycznia 2003 r. zawiera: czynniki brane pod uwagę w procesie określania najniższej krajowej, organy odpowiedzialne za jej ustalenie oraz ważne daty. Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia składa się z kilku etapów. Najpierw Rada Ministrów, w terminie do 15 czerwca, zobowiązana jest przedstawić Trójstronnej Komisji:

Autopromocja
  •     propozycję wysokości omawianego wynagrodzenia w roku następnym i termin zmiany wynagrodzenia;
  •     informację o wskaźniku cen w roku poprzednim i prognozowanych cenach na rok następny oraz prognozowany wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia;
  •     informacje o wydatkach gospodarstw domowych w poprzednim roku;
  •     informację o wskaźniku udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczbie osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w poprzednim roku;
  •     informację o wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w poprzednim roku według rodzajów działalności;
  •     informację o poziomie życia różnych grup społecznych;
  •     informację o warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia.

W 2020 r. ze względu na epidemię koronawirusa etap ten przedłużono do 31 lipca.

Sprawdź aktualną wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę >>> WSKAŹNIK

Do 15 lipca i do 15 września każdego roku

Następnie Komisja, po zapoznaniu się z uzyskanymi informacjami, do 15 lipca każdego roku uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia w następnym roku i ogłasza to w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 15 września. W sytuacji, gdy Trójstronna Komisja z uzasadnionych  przyczyn nie jest w stanie uzgodnić wysokości minimalnego wynagrodzenia, zadanie to przechodzi na Radę Ministrów, która to w drodze rozporządzenia do 15 września ma obowiązek ustalić wysokość omawianego wynagrodzenia. Ustalona przez Radę kwota nie może jednak być niższa niż podana w propozycji.

Od 1 stycznia każdego roku

Ogólnie wiadomym jest, iż zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia następuje co roku, 1 stycznia. Ustawa zakłada jednak dwa terminy zmian w zależności od prognozowanego na rok następny wskaźnika cen. W związku z tym, zmiana wysokości wynagrodzenia może być dokonywana w jednym terminie w roku, czyli we wspomnianym wcześniej styczniu, jeśli prognozowany wskaźnik cen wynosi mniej niż 105 proc. lub dwa razy w roku, w styczniu i lipcu, jeśli wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...