Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Zajęcie wynagrodzenia przez komornika. /Fot. Fotolia
Komornik do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przystępuje przez jego zajęcie. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Warto przy tym wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.

Egzekucja z wynagrodzenie za pracę

Przepisy regulujące sposób przeprowadzania przez komornika zajęcia wynagrodzenia zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym z najefektywniejszych sposobów dochodzenia wierzytelności. Należy jednak pamiętać, że komornik może dokonać zajęcia nie tylko wynagrodzenia z tytułu wykonywania umowy o pracę w znaczeniu przepisów Kodeksu pracy, ale również wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, mianowania czy powołania.

Autopromocja

Wniosek o przeprowadzenie egzekucji składa się do komornika, w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania. Jeżeli dłużnik nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania dłużnika w Polsce.

Do skutecznego zajęcia wierzytelności dochodzi tylko wtedy, gdy wierzyciel we wniosku, a następnie komornik w wezwaniu dokładnie oznaczą wierzytelność, która ma być przedmiotem egzekucji. Konieczne jest więc wskazanie osoby dłużnika oraz tytułu prawnego, z którego wynika wierzytelność.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest to pierwsza czynność egzekucyjna w postępowaniu egzekucyjnym, komornik powinien dokonać zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Doręczenie wezwania dłużnikowi

Zajęcie wynagrodzenia jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznie wypłacanego wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Obowiązki pracodawcy związane z przekazaniem wynagrodzenia

Dokonując zajęcia wynagrodzenia komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał pracownikowi, poza częścią wynagrodzenia wolną od potrąceń, żadnego wynagrodzenia, lecz:

  • przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
  • przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.

Komornik może stosownie do okoliczności wezwać pracodawcę do przekazywania mu bezpośrednio zajętego wynagrodzenia.

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Obowiązek pracodawcy przedstawienia danych

Komornik dokonując zajęcia wynagrodzenia zobowiązany jest również do wezwania pracodawcy, aby w terminie tygodnia przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie za każdy miesiąc oddzielnie zestawienie periodycznego wynagrodzenia pracownika oraz oddzielenie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek podać w jakiej kwocie i w jakich terminach będzie przekazywane zajęte wynagrodzenie, a także w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli. Każda zmiana tych okoliczność nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego zawiadomienia komornika.

Potrącenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 87 k.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Komornik w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych może zająć wynagrodzenie tylko do wysokości trzech piątych, natomiast w przypadku egzekucji w innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych do wysokości połowy wynagrodzenia.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie, po odliczeniu składek na ubezpieczenie oraz zaliczki na podatek dochodowy, w wysokości 2 000 zł. W przypadku egzekucji pieniężnej, innej niż alimenty, komornik może zająć połowę jego wynagrodzenia, czyli kwotę 1 000 zł miesięcznie.

Część wynagrodzenia wolna od potrąceń

Dla pracownika, któremu zagraża zajęcie wynagrodzenia przez komornika, ważna jest informacja, że wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

Zobacz także: Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...