Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Alicja Fal
rozwiń więcej
Mój pracodawca zalega z wypłatą pensji za ostatnie 2 miesiące. Podobno ma jakieś przejściowe problemy finansowe. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji? Jak mogę starać się o odzyskanie należnego wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za pracę stanowi integralną część umowy o pracę i jest świadczeniem obligatoryjnym. Terminowe otrzymanie pensji jest jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika.

Autopromocja

Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić co najmniej raz w miesiącu w terminie i czasie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 k.p.).

Pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w zamian za wykonaną przez niego pracę świadczoną w ramach wiążącego strony stosunku pracy. Pracodawca, który nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia w należnej wysokości albo wypłacił wynagrodzenie lub inne świadczenie w wysokości bezpodstawnie obniżonej, bez względu na przyczynę takiego zachowania, narusza ciążący na nim obowiązek.

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia lub innego świadczenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia (wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516). A zatem w przypadku, gdy pracodawca uchybia obowiązkowi terminowego wypłacania wynagrodzenia, dopuszczając się tym samym ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, podwładny może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p.

W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Przed podjęciem takiego kroku warto jednak poznać przyczyny powodujące opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawcy również przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

W razie nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik ma prawo żądać od pracodawcy odsetek za czas opóźnienia. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 481 k.c.). Przy czym, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie 13% w stosunku rocznym.

Warto dodać, że odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (uchwała SN z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214).

W przypadku nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik może również zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy, do której zadań należy ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika. W razie stwierdzenia takiego uchybienia właściwe organy PIP są uprawnione do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Niewykonanie nakazu skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego wobec pracodawcy.

Gdy wszelkie inne próby wyegzekwowania należnego wynagrodzenia zawiodą, pozostaje droga sądowa. Obok wynagrodzenia i odsetek za czas opóźnienia pracownik może również dochodzić przed sądem naprawienia szkody na zasadach ogólnych (art. 481 § 3 k.c.). Wówczas będzie musiał jednak udowodnić, że wskutek nieotrzymania wynagrodzenia w terminie poniósł szkodę.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...