Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs

Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień.

Pracodawca ze względu na stan zatrudnienia zobowiązany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) nie ma pełnej swobody zarówno w kwestii rezygnacji z jego tworzenia, jak i w zakresie ustalenia treści regulaminu gospodarowania tym funduszem (czyli podstawowego dokumentu wskazującego m.in. rodzaje wydatków z funduszu) i przyznawania świadczeń poszczególnym osobom.

Autopromocja

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) nakłada w kilku miejscach na pracodawcę obowiązek dokonywania uzgodnień z działającą w zakładzie pracy organizacją związkową. Decyzja podjęta bez obowiązkowego uzgodnienia będzie nieważna (np. samodzielne wydanie regulaminu gospodarowania środkami zfśs).

Istotne znaczenie ma w tym zakresie art. 251ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), zgodnie z którym uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

• pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo

• funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

Związek zawodowy, który nie spełnia wymogu liczby członków, nie posiada uprawnień organizacji związkowej, a co za tym idzie, m.in. nie trzeba uzgadniać z nim kwestii związanych z zfśs.

Regulamin zfśs

Przy tworzeniu regulaminu gospodarowania środkami zfśs pracodawca musi współpracować z przedstawicielami pracowników, a w razie gdy w zakładzie pracy działa związek zawodowy - z tym związkiem.

Uzgodnienie oznacza wypracowanie wspólnego stanowiska. Nie ograniczamy się tutaj zatem do skonsultowania, wystąpienia o opinię. Strony muszą dążyć do osiągnięcia obustronnie akceptowalnego stanowiska w każdej kwestii.

Procedura uzgadniania regulaminu

W przypadku gdy w zakładzie pracy nie działa związek zawodowy, pracodawca:

• tworzy projekt regulaminu,

• uzgadnia treści regulaminu z przedstawicielem pracowników (negocjacje),

• po dojściu do porozumienia podpisuje regulamin i podaje do wiadomości pracowników (wprowadzenie regulaminu w życie).

W przypadku braku pełnej zgody stron na treść regulaminu (brak uzgodnienia treści) należy prowadzić negocjacje do skutku, pracodawca nie może bowiem sam wydać regulaminu.

W przypadku gdy w zakładzie pracy działa jedna organizacja związkowa, pracodawca:

• tworzy projekt regulaminu,

• uzgadnia treści regulaminu z organizacją związkową (negocjacje),

• po uzgodnieniu wspólnej treści regulaminu podpisuje go i podaje do wiadomości w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy.

Gdy nie ma pełnej zgody stron na treść regulaminu (brak uzgodnienia treści), prowadzimy negocjacje do skutku. W tym względzie ustawa nie przewiduje żadnego wyjątku. Nawet w sytuacji tzw. patowej negocjacje należy prowadzić, aż strony osiągną wspólne stanowisko.

Kilka związków

Jeżeli w firmie funkcjonuje kilka związków zawodowych, pracodawca powinien dokonać stosownych uzgodnień z każdym z nich (organizacje związkowe przedstawiają wspólne stanowisko). Pracodawca nie może się ograniczyć do prowadzenia negocjacji w tym zakresie tylko do niektórych (np. największych) organizacji związkowych. Każdy związek zawodowy - nawet najmniejszy, ale spełniający wymóg zrzeszania co najmniej 10 pracowników zakładu pracy - ma tutaj równe prawa.

Według art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych nieuzgodnienie przez związki zawodowe w ciągu 30 dni od przedstawienia im propozycji regulaminu wspólnego stanowiska daje pracodawcy możliwość samodzielnego podjęcia w tej sprawie decyzji, po rozpatrzeniu poszczególnych stanowisk związków zawodowych.

Przykład

W zakładzie pracy działają dwa związki zawodowe. Pracodawca przekazał każdemu z nich zawiadomienia o zamierzonym wydaniu regulaminu gospodarowania środkami zfśs. Niestety doszło między nimi do sporu o niektóre kwestie związane z regulaminem, którego nie udało się im rozwiązać we wskazanym terminie. W związku z tym pracodawca, po rozpatrzeniu stanowisk poszczególnych związków, sam tworzy regulamin.

Jeżeli jednak u pracodawcy działają m.in. organizacje reprezentatywne, nie jest konieczne przedstawienie wspólnie uzgodnionego stanowiska przez wszystkie związki zawodowe. Należy uznać, że wystarczy, aby wspólne uzgodnione stanowisko przedstawiły wszystkie z działających w zakładzie pracy organizacji reprezentatywnych.

Obowiązek dokonania uzgodnień z organizacjami związkowymi zobrazujmy orzeczeniem Sądu Najwyższego z 11 maja 1999 r. (I PKN 664/98, OSNP 2000/14/540), w którym podkreślono, że warunkiem obowiązywania regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest jego uzgodnienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w zakładzie pracy.

A zatem schemat postępowania przy tworzeniu regulaminu zfśs, w przypadku gdy w zakładzie pracy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, wygląda następująco:

• pracodawca tworzy projekt regulaminu i przekazuje jego treść związkom,

• związki zawodowe dyskutują przedstawiony przez pracodawcę projekt i przedstawiają wspólne stanowisko,

• strony (pracodawca i związki zawodowe) prowadzą negocjacje w sprawie treści regulaminu,

• po dojściu do porozumienia następuje podpisanie i wprowadzenie regulaminu w życie.

Gdy nie ma pełnej zgody stron na treść regulaminu (brak uzgodnienia treści), negocjacje należy prowadzić do skutku.

Przyznawanie świadczeń z zfśs

Współpraca ze związkami zawodowymi nie ogranicza się jednak tylko do spraw związanych z wydaniem regulaminu, czy też rezygnacją z tworzenia zfśs. Artykuł 27 ustawy o związkach zawodowych wskazuje, że uzgodnieniu z organizacją (organizacjami) związkowymi podlega też przyznawanie pracownikom świadczeń z zfśs. W konsekwencji pracodawca nie może przyznawać świadczeń z funduszu np. jedynie na podstawie decyzji powołanej przez siebie komisji socjalnej, w której skład nie wchodzą upoważnieni przedstawiciele wszystkich działających w zakładzie pracy związków zawodowych.

Związkom zawodowym przysługuje także prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na zfśs.

Marek Rotkiewicz

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...