Przekształcenie zakładu pracy a ZFŚS

Anna Łukaszewska
rozwiń więcej
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zmianom podlega wtedy również zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w zakresie zarządzania środkami funduszu.

Pracownikom, którzy zostali przejęci przez nowego pracodawcę, przysługuje uprawnienie do korzystania z funduszu na dotychczasowych zasadach.

Autopromocja

Zasady postępowania w odniesieniu do środków zfśs są różne w zależności od tego, czy przejęcie dotyczy wszystkich pracowników czy tylko ich części.

Przejęcie wszystkich pracowników

Przejście wszystkich pracowników na nowego pracodawcę wygląda inaczej z punktu widzenia nowego pracodawcy w zależności od tego, czy jest on zobowiązany do tworzenia funduszu, czy tworzy go dobrowolnie.

W razie przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 § 1 k.p. na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia funduszu fundusz pracodawcy przejmującego zakład pracy przejmuje też środki pieniężne, należności i zobowiązania funduszu pracodawcy przekazującego (art. 7 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – zwanej dalej ustawą o zfśs). Oznacza to, że jeśli pracodawca obowiązkowo tworzy fundusz i przejął cały inny zakład pracy, to przejmuje cały fundusz prowadzony przez dotychczasowego pracodawcę.

Natomiast w razie przejścia zakładu pracy na pracodawcę – w trybie art. 231 § 1 k.p. – który nie jest zobowiązany do tworzenia funduszu (tworzy go dobrowolnie), pracodawca przejmujący przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania funduszu pracodawcy przekazującego. Nadwyżka przejętych środków pieniężnych wraz z odsetkami oraz przejętych należności wraz z odsetkami nad przejętymi zobowiązaniami wraz z odsetkami nie stanowi przychodu pracodawcy przejmującego, jest gromadzona na odrębnym rachunku bankowym lub wydzielonym subkoncie i podlega wydatkowaniu na zasadach określonych ustawą do dokonywania wydatków z funduszu (art. 7 ust. 3a ustawy o zfśs). Oznacza to, że jeśli pracodawca dobrowolnie tworzy fundusz i przejął cały zakład pracy, to przejmuje cały fundusz prowadzony przez dotychczasowego pracodawcę (w tym zobowiązania i należności wraz z odsetkami) z obowiązkiem przeznaczenia tego, co zostanie po zapłaceniu zobowiązań, na działalność socjalną zgodnie z ustawą. Przejętych środków zfśs nie może przeznaczyć na inne cele niż socjalne.

Przejęcie części pracowników przez nowego pracodawcę

W razie przejścia części zakładu pracy w trybie art. 231 k.p. na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia funduszu fundusz pracodawcy przejmującego zwiększa się, w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników, o równowartość środków pieniężnych funduszu pracodawcy przekazującego, skorygowanych odpowiednio o należności i zobowiązania funduszu – według stanu na ostatni dzień miesiąca, w którym następuje przejście (art. 7 ust. 3b ustawy o zfśs). Fundusz pracodawcy przejmującego powiększa się zatem proporcjonalnie do części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników. Firma przekazująca ma z mocy ustawy obowiązek przekazania odpowiedniej do liczby pracowników części funkcjonującego przy niej funduszu.

Pracodawcy zawierają porozumienie, które określa zasady podziału środków pieniężnych stanowiących równowartość odpisu podstawowego, który obciąża koszty pracodawcy przekazującego w roku, w którym następuje przejście części zakładu pracy. Przekazanie środków następuje w terminie 30 dni od daty przejścia części zakładu pracy, chyba że inaczej stanowi porozumienie między pracodawcami.


Przykład

W czerwcu 2012 r. spółka A (przejmujący) przejęła na podstawie art. 231 k.p. część innej spółki B (przekazujący) wraz z 50 pracownikami. Spółka B zatrudniała łącznie 100 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. W związku z tym, że spółka A jest zobowiązana do tworzenia funduszu (zakładamy, że 1 stycznia 2012 r. w spółce było zatrudnionych co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), spółka B w terminie 30 dni od daty przejścia części zakładu pracy ma obowiązek przekazania na rachunek zfśs spółki A część środków własnego funduszu proporcjonalnie do liczby przejmowanych pracowników, skorygowanego odpowiednio o należności i zobowiązania funduszu.

Upadłość pracodawcy

W przypadku upadłości pracodawcy środki zgromadzone na funduszu można nadal rozdysponowywać zgodnie z przeznaczeniem, czyli na cele socjalne i według zasad określonych w ustawie o zfśs, aż do ich wyczerpania.

Środki zgromadzone na koncie bankowym zfśs wraz z odsetkami, kwotami pochodzącymi ze spłaconych pożyczek mieszkaniowych oraz opłatami pobieranymi od osób korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu organizowanych przez upadłego nie wchodzą do masy upadłości. W związku z tym, że środki zfśs nie stanowią masy upadłości, nadal powinny być przeznaczane na cele socjalne.

WAŻNE!

Środki zfśs w przypadku upadłości pracodawcy nie wchodzą do masy upadłości i nie można przeznaczyć ich na spłatę innych zobowiązań firmy.

Pracodawcy w stanie upadłości zarządzają środkami zfśs tak jak dotychczas, aż do ich wyczerpania. Jeżeli po zakończeniu postępowania upadłościowego pozostaną niewykorzystane środki, powinny one zostać przekazane na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, według stanu na dzień zamknięcia bilansu upadłego przedsiębiorcy, czyli po utracie statusu pracodawcy (art. 64 ust. 3 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze).

Przykład

Przedsiębiorstwo X, które tworzy zfśs, zostało postawione w stan upadłości. Na odrębnym koncie funduszu są jeszcze niewykorzystane środki. Środki zfśs przedsiębiorstwa nie wchodzą do masy upadłości i nie będą podlegały ewentualnej egzekucji, jeśli egzekwowane należności nie wynikają z zobowiązań funduszu. Środki zgromadzone na rachunku funduszu można nadal rozdysponowywać zgodnie z wewnętrznym regulaminem zfśs pracodawcy, aż do ich wyczerpania. Jeżeli po zakończeniu postępowania upadłościowego pozostaną jeszcze niewykorzystane środki, powinny one zostać przekazane na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, według stanu na dzień zamknięcia bilansu upadłego przedsiębiorcy.

Zgodnie z ustawą o zfśs pracodawca w przypadku upadłości ma również możliwość odstąpienia od tworzenia funduszu. Rezygnacja z tworzenia zfśs w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może nastąpić przez wprowadzenie odpowiednich zapisów do regulaminu wynagradzania bądź układu zbiorowego pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 231 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 7 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2012 r. poz. 592),
  • art. 64 ust. 3 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.).

 

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...