Terminy składania PIT 2016

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
Terminy składania PIT 2016 / Monkey Business Images / Fotolia
Do kiedy należy złożyć roczny PIT-40, PIT-11, PIT-4R, PIT-8C za 2016 rok? Terminy przesyłania dokumentów zależą od formy przesłania dokumentów - papierowej lub elektronicznej.

Czasem firmy muszą to zrobić również za byłego pracownika. Wymaga się m.in., aby w PIT-8C wykazywać przychód od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS.

Autopromocja

Najmniejsze podmioty rozliczające nie więcej niż pięć osób mogą składać dokumenty w formie papierowej, o ile nie korzystają z usług biur podatkowych. Pozostali muszą składać je elektronicznie. Od formy zależą też terminy przesyłania dokumentów.

PIT-40 i PIT-11

Formularz PIT-40 składają firmy, których pracownicy poproszą o rozliczenie z fiskusem, wypełniając PIT-12. Formularz ten podatnik przekazuje płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Pracodawca może też przyjąć dokument później. Rozliczenie podatnika przez pracodawcę jest możliwe, gdy nie korzysta on m.in. z odliczeń podatkowych (poza tymi, których dokona pracodawca) czy preferencyjnego opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Poza tym dochody muszą być uzyskane tylko od pracodawcy, który składa zeznanie.

Firma musi przekazać PIT-40 pracownikowi i fiskusowi do 28 lutego 2017 r. (w formie papierowej do 31 stycznia 2017 r.).

Polecamy produkt: VAT 2017. Komentarz

W tym samym terminie co PIT-40 płatnik przekazuje formularz PIT-11 zarówno urzędowi skarbowemu, jak i podatnikowi. W formularzu należy podać: informację o kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, dochody podatnika, pobrane zaliczki, pobrane składki oraz informację o przychodach zwolnionych od podatku.

W PIT-11 wykazuje się faktycznie osiągnięty przez podatnika przychód (dochód) i faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Firma nie wykazuje zaliczki na podatek, jeżeli nie ma możliwości jej pobrania. Przykładowo chodzi o sytuację, w której pracodawca nie doliczył do przychodu pracownika wartości świadczenia niepieniężnego i koryguje to dopiero po odejściu zatrudnionego. Płatnik ma wtedy jedynie obowiązek wykazać w rocznej informacji PIT-11 wartość przychodu z tytułu świadczenia w naturze, a jako wysokość pobranej zaliczki z tego tytułu podać kwotę 0 zł. Natomiast były pracownik musi uwzględnić ten przychód w rocznym zeznaniu podatkowym. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-324/16-1/BJ.

PIT-4R

Inaczej jest w przypadku PIT-4R, rocznej deklaracji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. W tej deklaracji płatnik wykazuje należne zaliczki na podatek m.in. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Formularz ten składa się do końca stycznia każdego roku, odpowiednio w wersji papierowej lub elektronicznej, do właściwego dla płatnika urzędu skarbowego.

PIT-8C

Z kolei PIT-8C jest formularzem informującym o wypłaconych stypendiach, przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

Informację tę sporządzają m.in. podmioty, które wypłaciły w ciągu roku podatnikowi świadczenia z innych źródeł, ale nie są zobowiązane do poboru od nich podatku czy zaliczek.

Przepisy wymieniają tylko niektóre rodzaje przychodów z innych źródeł – m.in. alimenty, różne zasiłki ubezpieczeniowe, stypendia.

Fiskus wymaga też np., aby w PIT-8C wykazywać przychód od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS za byłego pracownika. Organy podatkowe twierdzą, że jeżeli składki – w części finansowanej przez pracownika – pokrył pracodawca, to zatrudniony uzyskał przysporzenie majątkowe. Jest to więc jego przychód z innych źródeł. Potwierdza to interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-323/16-1/BJ. Stwierdził tak również minister finansów w interpretacji zmieniającej z 28 stycznia 2016 r., nr DD3/033/165/14/CRS.

Innego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13). NSA uznał, że pracownicy nie mają żadnego trwałego przysporzenia majątkowego z tego tytułu, że szef opłaci za nich zaległe składki ZUS.

Terminy składania to 31 stycznia dla wersji papierowej i 28 lutego – elektronicznej.

PIT-8AR

Do końca stycznia, odpowiednio w formie papierowej lub elektronicznej, PIT-8AR składają ci, którzy pobrali podatek od przychodów opodatkowanych ryczałtowo. Formularz składa się do właściwego urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania płatnika albo siedziby.

W deklaracji tej trzeba wykazać kwoty pobranego podatku za poszczególne miesiące. Wykazuje się w niej podatek pobrany m.in. od:

- świadczeń otrzymanych przez byłych emerytów i rencistów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych,

- przychodów kapitałowych,

- odsetek z rachunków bankowych, od wypłaconych dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych,

- kwot wypłaconych po śmierci członka OFE lub wypłat z subkonta ZUS. ⒸⓅ

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Polecamy: Formularze PIT

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...