Zasiłek pogrzebowy w 2017 r.

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
Zasiłek pogrzebowy w 2017 r./Fot. Fotolia / Fotolia
Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto pokrył koszty pogrzebu. Wniosek o jego przyznanie należy złożyć w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Aktualnie kwota zasiłku wynosi 4 tys. złotych.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie na pokrycie kosztów pogrzebu, które przysługuje w razie śmierci:

Autopromocja
  • ubezpieczonego (również jeśli zmarł po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego);
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
  • członka rodziny.

Zasiłek pogrzebowy jest przyznawany tylko z jednego tytułu.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Członkami rodziny, którym przysługuje zasiłek pogrzebowy są: małżonek osoby zmarłej; rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające; dzieci (zarówno własne jak i dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz umieszczone w rodzinie zastępczej a także inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości; rodzeństwo; dziadkowie oraz wnuki; osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

W uchwale z dnia 17 stycznia 2012 r. (sygn. akt I UZP 8/11) Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje także wdowie będącej w separacji z mężem w dniu jego śmierci, jeśli pochowała go na swój koszt a zmarły nie był ubezpieczony.

Zasiłek pogrzebowy (jednak tylko w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie więcej niż 4 tys. złotych) może otrzymać także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się. Trzeba to zrobić w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przeciwnym razie prawo do zasiłku wygasa. Wyjątkowo, dwunastomiesięczny termin może być liczony od dnia pogrzebu, jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek w opisanym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej.

Wniosek składa się na specjalnym druku (ZUS Z-12) do którego należy załączyć: skrócony odpis aktu zgonu oraz rachunki dokumentujące poniesione koszty pogrzebu; dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane). W przypadku gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek rodziny osoby ubezpieczonej wymagane jest także zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r., poz. 2260)

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...