Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy. / Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy uzależniona jest od złożenia wniosku o poszczególne typu urlopów związanych z rodzicielstwem. Można złożyć wniosek w ciągu 14 dni od porodu o chęć skorzystania z obu urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego), a można w tym terminie złożyć wniosek tylko o urlop macierzyński. Ile wówczas będzie wynosił zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność są takie same jak w przypadku innych form zatrudnienia. Zgodnie z przepisami świadczenie to przysługuje osobom, które odprowadzają składkę chorobową i w okresie objętym ubezpieczeniem urodzi im się lub przyjmą na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny - do 10. roku życia.

Autopromocja

Okres pobierania zasiłku

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy przyznawany jest na taki sam okres jak dla osób pracujących na podstawie umów. Maksymalny okres pobierania świadczenia wynosi 52 tygodnie. Składa się na nie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po 14 tygodniach urlopu matka ma prawo przekazać pozostałą część urlopu ojcu dziecka, o ile podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Dodatkowo ojciec dziecka ma prawo do 14 dni urlopu ojcowskiego, który powinien wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Zasady naliczania zasiłku

Za podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana była składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających powstanie uprawnień do świadczenia, a gdy uprawnienia te powstały przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

To przedsiębiorca deklaruje, od jakiej podstawy chce opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Minimalna podstawa może wynosić 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a maksymalna 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dany rok. W sytuacji, gdy okres opłacania składek jest krótszy niż 12 miesięcy, pod uwagę brana jest średnia podstawa w tym krótszym okresie, co oznacza, że jeśli przedsiębiorca przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, z zadeklarowaną najwyższą podstawą, na miesiąc przed narodzinami dziecka, podstawą wyliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie tylko ten jeden miesiąc.

Składka chorobowa stanowi 2,54 proc. deklarowanej podstawy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od samej zainteresowanej, a mianowicie od tego, czy złoży, w ciągu 14 dni od porodu, deklarację chęci skorzysta od razu z obu urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego, czy też nie. Jeśli taka deklaracja zostanie złożona do ZUS, zasiłek będzie wypłacany w wysokości 80 proc. podstawy. W przypadku niezłożenia deklaracji przez okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego zasiłek przysługuje w wysokości 100 proc., a w ciągu urlopu rodzicielskiego 60 proc. podstawy.

Pamiętaj! Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć do właściwego oddziału ZUS dokumenty, na podstawie których organ wydaje decyzję. Wypłata zasiłku rozpoczyna się nie później niż w ciągu 30 dni od stwierdzenia przez ZUS uprawnień do zasiłku. Sam fakt złożenia dokumentów bowiem nie oznacza, że przedsiębiorca otrzyma zasiłek. Zakładowi przysługuje prawo do wszczęcia postępowania wyjaśniającego, które wydłuża czas oczekiwania na wypłatę.

Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...