Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
rozwiń więcej
zasiłek, ubezpieczeni / Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe / Shutterstock

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada cyfrową rewolucję w procesie ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Planowana nowelizacja ustawy ma zlikwidować uciążliwy obowiązek dostarczania papierowych dokumentów do ZUS, otwierając drogę do w pełni elektronicznej procedury. To doskonała wiadomość dla pracowników, pracodawców i biur rachunkowych, którzy od lat zmagali się z przestarzałymi i nieefektywnymi przepisami.

Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy otrzymasz, gdy opiekujesz się:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, ponieważ: został zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których dziecko uczęszcza i zostałeś o tym powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia; zachorowała niania, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, albo zachorował dzienny opiekun, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, poród lub choroba Twojego małżonka, albo rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, uniemożliwia mu sprawowanie opieki, Twój małżonek lub rodzic dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, przebywa w szpitalu, albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne,
  • dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do ukończenia 18 lat, ponieważ: poród lub choroba Twojego małżonka albo rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, uniemożliwia mu sprawowanie opieki, Twój małżonek lub rodzic dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne,
  • chorym dzieckiem,
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do ukończenia 18 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny, w tym również dzieckiem pełnoletnim,
  • nowo narodzonym dzieckiem w okresie 8 tygodni po porodzie, gdy ubezpieczona matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński: przebywa w szpitalu, porzuciła dziecko, ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

DZIECKO

CZŁONEK RODZINY

  • dzieci własne,
  • dzieci małżonka,
  • dzieci przysposobione,
  • dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Za dziecko uważa się:

  • małżonka,
  • rodziców,
  • rodzica dziecka,
  • ojczyma i macochę,
  • teściów,
  • dziadków,
  • rodzeństwo,
  • wnuki,
  • dzieci w wieku powyżej 14 lat,

Za innego członka rodziny uważa się:

– jeżeli pozostajesz z nimi we wspólnym gospodarstwie

domowym w okresie sprawowania opieki

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (numer projektu: UDER74) to odpowiedź na liczne głosy krytyki dotyczące obecnego systemu. Choć żyjemy w erze cyfrowej, gdzie większość spraw urzędowych można załatwić online, proces składania wniosku o zasiłek opiekuńczy wciąż jest uciążliwy i nieadekwatny do aktualnych realiów, gdzie w większość spraw można już załatwić cyfrowo. Planowane zmiany, które mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w III kwartale 2025 roku, mają to ostatecznie zmienić. Zmiany mają nastąpić w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501).

Przykład UBIEGANIE SIĘ O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY W PRAKTYCE

Aby w pełni zrozumieć skalę nadchodzącej zmiany, warto przyjrzeć się, jak wygląda proces ubiegania się o zasiłek opiekuńczy dzisiaj, gdy płatnikiem świadczenia jest ZUS (czyli w przypadku większości małych i średnich firm, zatrudniających do 20 osób). Wyobraźmy sobie typową sytuację: Pani Anna, pracownica biurowa, musi zostać w domu, aby zaopiekować się chorym dzieckiem. Lekarz wystawia jej elektroniczne zwolnienie (e-ZLA), które automatycznie trafia na profil PUE ZUS jej pracodawcy. Pomimo tego, oprócz e-ZLA, Pani Anna musi wypełnić i podpisać wniosek o zasiłek opiekuńczy na formularzu Z-15. Wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku Z-15 składa się w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Istnieją dwa rodzaje wniosku: Z-15A – dla opieki nad dzieckiem i Z-15B – dla opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Pracodawca Pani Anny, aby ZUS wypłacił jej świadczenie, musi przygotować zaświadczenie płatnika składek (Z-3). Ten dokument może wysłać do ZUS elektronicznie przez platformę PUE. Niestety, wniosek Pani Anny (Z-15) musi zostać dostarczony do ZUS w oryginale, w formie papierowej. Skan to nie dokument: Pracodawca nie może po prostu zeskanować podpisanego przez pracownicę wniosku i dołączyć go do wysyłki na PUE ZUS. Zgodnie z obecnymi przepisami, skan nie jest traktowany jako oryginał.

W efekcie powstaje absurdalna, hybrydowa procedura. Jeden dokument (Z-3) wędruje do ZUS cyfrowo, a drugi (Z-15) musi być fizycznie dostarczony – osobiście w placówce ZUS lub wysłany pocztą. Taka sytuacja generuje niepotrzebne koszty, opóźnienia i frustrację. Pracownicy muszą drukować, podpisywać i dostarczać dokumenty, a działy kadr lub biura rachunkowe muszą zarządzać obiegiem papierowych wniosków, co jest szczególnie kłopotliwe w dobie pracy zdalnej. Co więcej, problem dotyczy również dużych firm (tzw. dużych płatników, zgłaszających powyżej 20 ubezpieczonych), gdzie pracownicy nie mogą składać wniosków do swojego pracodawcy drogą elektroniczną, np. za pomocą wewnętrznego systemu czy maila. Wymagany jest własnoręcznie podpisany dokument papierowy.

Ważne

Zatem podsumowując ten wątek, trzeba wskazać, że w obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 61b ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się na wniosek złożony w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na elektroniczną skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na adres do doręczeń elektronicznych. Do wniosku dołącza się dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku (art. 61b ust. 4 ustawy zasiłkowej). W myśl § 27 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2025 r. poz. 616) dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest, złożony w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS, na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS lub na adres do doręczeń elektronicznych, wniosek o zasiłek opiekuńczy, zawierający dane określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

Cyfrowa rewolucja w zasiłkach – co dokładnie się zmieni?

Projekt przygotowany przez MRPiPS ma na celu całkowitą cyfryzację i uproszczenie procedur. Kluczowe zmiany, które zakłada nowelizacja ustawy zasiłkowej, to:

  • Pełna elektronizacja wniosków: Najważniejsza zmiana to wprowadzenie możliwości przesyłania wniosków o zasiłek opiekuńczy (Z-15) do ZUS w formie elektronicznej. Co istotne, będą mogli to robić płatnicy składek (pracodawcy) oraz obsługujące ich biura rachunkowe.
  • Koniec z podwójnym obiegiem: Dzięki nowym przepisom cały komplet dokumentów (np. Z-3 i Z-15) będzie mógł być złożony za jednym razem, w pełni cyfrowo, za pośrednictwem platformy PUE ZUS.

Kto zyska na nowych przepisach? Korzyści dla wszystkich stron

Korzyści dla pracowników (ubezpieczonych), pracodawców (płatników składek) czy biur rachunkowych są takie: wygoda i oszczędność czasu - koniec z drukowaniem, podpisywaniem i dostarczaniem papierowych wniosków. Cały proces będzie można zainicjować bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne podczas opieki nad chorym członkiem rodziny. Szybsze procedowanie: W pełni cyfrowy obieg dokumentów skraca czas potrzebny na ich przetworzenie, co może przełożyć się na szybszą wypłatę zasiłku. Optymalizacja pracy działów kadr i redukcja kosztów: możliwość kompleksowego, elektronicznego składania dokumentów do ZUS to ogromne uproszczenie i oszczędność czasu dla pracowników HR. Większa efektywność dla biur kadrowych: obsługując wielu klientów, biura rachunkowe odczują zwielokrotnione korzyści z automatyzacji. Procesowanie wniosków o zasiłek opiekuńczy stanie się znacznie szybsze i mniej pracochłonne. Sumarycznie jest to też mniejsze ryzyko błędów: Cyfrowy obieg zmniejsza ryzyko zagubienia dokumentów czy popełnienia błędów związanych z ich ręcznym przetwarzaniem.

Podsumowując, można powiedzieć, że planowana nowelizacja przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego to długo wyczekiwany i niezbędny krok w kierunku modernizacji polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Likwidacja obowiązku składania papierowych wniosków jest dowodem na to, że administracja publiczna dostrzega wreszcie absurdy biurokracji i stara się dostosować prawo do aktualnych realiów technologicznych. Choć na ostateczne wejście w życie zmian musimy poczekać do III kwartału 2025 roku czy nawet dłużej, już dziś można powiedzieć, że jest to jedna z istotnych deregulacji w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Kadry
Staż pracy na nowych zasadach. Projekt w Sejmie
22 lip 2025

Projekty dotyczące stażu pracy zostały skierowane do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Każda praca zasługuje na szacunek" – podkreśliła podczas debaty szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przerwa na papierosa w pracy: tak czy nie?
21 lip 2025

Pytań na temat palenia papierosów w miejscu pracy jest wciąż wiele. Nie dziwi to - bo temat w zależności od punktu widzenia - palącego czy niepalącego - jest różnie postrzegany. Do najczęstszych wątpliwości należą np.: czy pracodawca może zakazać przerwy na papierosa? Czy pracodawca może wydłużyć czas pracy dla pracowników palących papierosy?Czy pracodawca może zabronić palenia w pracy? Czy zakaz palenia w pracy jest dyskryminacją? Ile razy można iść na papierosa w pracy? Można wręcz powiedzieć, że problem jest palący, a aż 60% zatrudnionych uważa, że pracodawcy nie powinni ingerować w ich nawyki związane z paleniem - tak wynika z ankiety Gi Group Holding.

Koniec z bezpłatnymi stażami dla pracowników. MRPiPS zapowiada zmiany
21 lip 2025

To częsta praktyka, gdy młody pracownik za odbywanie stażu nie otrzymuje wynagrodzenia. Przygotowywana przez resort pracy ustawa ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje
21 lip 2025

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe
18 lip 2025

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

Na ile oszacowano miesięczną wartość nieodpłatnej pracy domowej? Wartość „ukrytej” pracy kobiet była znacznie wyższa niż mężczyzn
17 lip 2025

Ile wynosi średnia miesięczna wartość nieodpłatnej pracy domowej? Kobiety, zwłaszcza matki małych dzieci, wykonują znacząco więcej nieodpłatnej pracy domowej niż mężczyźni. Różnice te są widoczne we wszystkich obszarach codziennych obowiązków. Ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na badania GUS.

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]
16 lip 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników
11 lip 2025

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu
11 lip 2025

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?
11 lip 2025

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

pokaż więcej
Proszę czekać...