Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zmiany w zakresie zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców zostały zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Są one wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 roku (sygnatura akt P 12/10) i dotyczą sposobu wyliczania wysokości zasiłku chorobowego. Trybunał konstytucyjny uznał bowiem, iż różnicowanie w sposobie wyliczania zasiłku chorobowego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Ministerstwo zaproponowało, aby w stosunku do osoby dobrowolnie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a której okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, stosować podobne zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego, jak w przypadku pracowników, czyli grupy osób, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo.

Autopromocja

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

W obecnym stanie prawnym, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, pracownicy zaś są objęci tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Podstawę wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego pracownikom, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, nawet jeśli przepracowali oni tylko część danego miesiąca. Przedsiębiorcy zaś otrzymują zasiłek obliczany na podstawie mniej korzystnych przepisów. Jeśli bowiem przedsiębiorca od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował pełnego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zaznaczyć należy, że obie grupy ubezpieczonych opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru, z tym że przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, a w przypadku składki preferencyjnej – nie niższej niż 30 proc. prognozowanego wynagrodzenia i nie wyższej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał., zaś pracownicy, opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę.

Nowelizacja ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców w kwestii korzystania z przysługującego im zasiłku chorobowego. Jak już wspomniano bowiem, w aktualnym stanie prawnym, podstawę wymiaru wypłaty zasiłku chorobowego pracowników, których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, iż faktycznie przepracowali tylko część miesiąca. W przypadku zaś przedsiębiorców, jeśli od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracowali oni całego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca.

Zobacz również: Zasiłek dla bezrobotnych

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców, a także osób z nimi współpracujących, w sytuacji, w której podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, zaś w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. Jednym z założeń projektu jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, co wpłynie również na wymiar zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki zaś, miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...