Czy naruszenie przepisów bhp wpływa na prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Katarzyna Wysokińska
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jeżeli zostanie udowodnione, że wyłączną przyczyną wypadku pracownika było umyślne lub spowodowane rażącym niedbalstwem naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, wówczas nie będzie mu przysługiwał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. W takiej sytuacji będą mu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli natomiast nie zostanie udowodnione, że pracownik umyślnie naruszył przepisy dotyczące ochrony życia i zdrowia lub jeżeli umyślne naruszenie przepisów nie było wyłączną przyczyną wypadku, pracownik uzyska prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Autopromocja

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj. podczas lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń przełożonego, wykonywania czynności na rzecz pracodawcy nawet bez jego polecenia, a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania pracy. Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu uległ pracownik np. w czasie podróży służbowej (art. 3 ust. 1 i 2 ustawy wypadkowej).

Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi przysługują m.in. następujące świadczenia:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy.

Zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują ubezpieczonemu w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Jednak świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione umyślne lub spowodowane rażącym niedbalstwem naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia. Świadczenie to nie przysługuje ubezpieczonemu również wtedy, gdy przyczynił się on w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych.

Ciężar udowodnienia okoliczności wskazujących, że wyłączną przyczyną wypadku było umyślne lub spowodowane rażącym niedbalstwem naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spoczywa na pracodawcy. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2004 r. (II UK 30/04), w którym stwierdził, że „winę lub rażące niedbalstwo pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy należy konkretnie udowodnić. Nie wystarczy wykazanie nieprzestrzegania przepisów bhp”.

W uzasadnieniu do wyroku z 4 grudnia 2008 r. (II UK 106/08, OSNP 2010/11–12/143) Sąd Najwyższy wskazał, że wyrażenie „rażące niedbalstwo” jest zachowaniem graniczącym z umyślnością, a zarazem takim, które nie daje podstaw, aby przypisać pracownikowi zamiar popełnienia czynu. Przez działanie z rażącym niedbalstwem należy rozumieć m.in. sytuację, w której poszkodowany pracownik zdaje sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa, gdyż zwykle ono występuje w takich okolicznościach faktycznych (tzn. gdy każdy przeciętnie przezorny człowiek ocenia je jako ewidentne), a mimo to z naruszeniem przepisów bhp naraża się na to niebezpieczeństwo, ignorując następstwa swojego zachowania. Niedbalstwo pracownika będące wyłączną przyczyną wypadku przy pracy wyłącza prawo do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego tylko wtedy, gdy ma charakter rażący, a więc graniczący z umyślnością.


Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego okaże się, że wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było umyślne (bądź spowodowane rażącym niedbalstwem) naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia lub zdrowia, to w takiej sytuacji zasiłek ani żadne inne świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwać pracownikowi. Wówczas należy mu wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, tj.:

  • wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33/14 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że u danego pracodawcy przepisy wewnątrzzakładowe przewidują wypłatę wynagrodzenia chorobowego w wyższej wysokości,
  • zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru lub 70% podstawy wymiaru za pobyt ubezpieczonego w szpitalu (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – 80% podstawy wymiaru za pobyt w szpitalu za okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym), chyba że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – wówczas należy wypłacić świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 90% podstawy wymiaru przez pierwsze 3 miesiące, 75% podstawy wymiaru za pozostały okres pobierania tego świadczenia, chyba że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – wówczas należy wypłacić 100% podstawy wymiaru za cały okres pobierania tego świadczenia.

Jeżeli pracownikowi nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, należy mu wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.

W przypadku ww. pracownika, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego okaże się, że pracownik umyślnie (lub przez rażące niedbalstwo) naruszył przepisy bhp oraz jeżeli naruszenie to stanowiło wyłączną przyczynę wypadku, nie będą mu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. W takiej sytuacji trzeba wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za okres 33/14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeżeli nie wykorzystał on jeszcze tego limitu, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego – jeżeli pracodawca jest płatnikiem zasiłków w 2012 r. Gdy pracownik w dalszym ciągu będzie niezdolny do pracy, ale rokowania na odzyskanie zdolności do dalszej pracy będą pozytywne, wówczas będzie mógł starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli natomiast okaże się, że pracownik wprawdzie naruszył umyślnie (bądź przez rażące niedbalstwo) przepisy bhp, jednak naruszanie to nie stanowiło wyłącznej przyczyny wypadku, lub jeżeli dokonał naruszenia przepisów nieumyślnie, wtedy pracownikowi będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

 

Kadry
Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego
06 maja 2024

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP. Czy jednak ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego
06 maja 2024

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP. Czy jednak ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego
06 maja 2024

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP. Czy jednak ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Czy 26 maja 2024 to niedziela handlowa?
06 maja 2024

Czy 26 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy przed Bożym Ciałem jest niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...