Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Joanna Grzelińska-Darłak
rozwiń więcej
Pracownica zatrudniona w naszej firmie na zastępstwo ma wyznaczony termin porodu na 4 sierpnia 2012 r. Umowa na zastępstwo kończy się 31 lipca br. Pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 21 lipca br. Czy mamy obowiązek udzielić jej takiego urlopu, skoro nie zamierzamy podpisywać z tą pracownicą umowy na dalszy okres? Czy po ustaniu zatrudnienia będzie się jej należał zasiłek macierzyński?

Jeżeli Państwa pracownica urodzi dziecko przed rozwiązaniem umowy o pracę, tj. do 31 lipca br., wówczas urlop macierzyński będzie jej przysługiwał do dnia rozwiązania umowy o pracę, a po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński będzie jej wypłacał ZUS. Jeżeli natomiast pracownica urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę, będzie jej przysługiwać prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres przypadający przed planowanym terminem porodu, ale nie dłużej niż do rozwiązania umowy, tj. od 21 do 31 lipca br. Po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, tj. od 1 sierpnia br., pracownica nie będzie miała prawa urlopu macierzyńskiego, a tym samym do zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31 Kodeksu pracy). Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Okres 3 miesięcy ciąży jest liczony w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży, czyli 28 dniom.

Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia (art. 177 § 3 Kodeksu pracy w zw. z art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Jednak regulacja ta nie dotyczy umowy zawartej w celu zastępstwa pracownika. Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu nawet wówczas, gdyby rozwiązywała się po upływie 3. miesiąca ciąży. W takiej sytuacji umowa ta ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta. Ponadto umowa ta nie może być wypowiedziana w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Umowa na zastępstwo nie jest przedłużana do dnia porodu, a po jej zakończeniu pracownicy nie przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.


W Państwa przypadku pracownica ma prawo do skorzystania z co najmniej 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadających przed planowaną datą porodu, tj. od 21 lipca 2012 r. Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie w tym przypadku przysługiwało jedynie do dnia obowiązywania umowy na zastępstwo, tj. do 31 lipca 2012 r., jeżeli w tym czasie pracownica nie urodzi dziecka. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński nie będzie należny za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdyż nie zaistniała żadna z podstaw dająca do niego prawo, tj. ubezpieczenie chorobowe nie ustało:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Nie mamy tu do czynienia również z umową przedłużaną do dnia porodu (w trybie art. 177 § 3 Kodeksu pracy).

Gdyby jednak Państwa pracownica urodziła dziecko przed rozwiązaniem umowy o pracę, tj. do 31 lipca br., wówczas będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński na normalnych zasadach, czyli przy urodzeniu jednego dziecka miałaby prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni. W takiej sytuacji urlop macierzyński przysługiwałby jej do 31 lipca br. i za ten okres zasiłek wypłacałby jej pracodawca lub ZUS. Natomiast od 1 sierpnia br. zasiłek macierzyński wypłacałby jej ZUS.

PRZYKŁAD

Umowa na zastępstwo została zawarta do 31 lipca 2012 r. Pracownica 30 czerwca 2012 r. urodziła dziecko. Oznacza to, że od 30 czerwca 2012 r. pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, gdyż nabędzie go w związku z urodzeniem dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Późniejsze ustanie umowy na zastępstwo nie będzie miało znaczenia dla uprawnień do zasiłku macierzyńskiego. Jednak w związku z ustaniem stosunku pracy 31 lipca br. przerwany zostanie jedynie urlop macierzyński, o którym mowa w Kodeksie pracy, natomiast zasiłek macierzyński będzie jej wypłacany na dotychczasowych zasadach.

Podstawa prawna:

  • art. 177 § 3, § 31, art. 180 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1, ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...