Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Joanna Grzelińska-Darłak
rozwiń więcej
Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowiło zsumowane wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Jeżeli Państwa pracownik będzie chorował dłużej, wówczas począwszy od następnego dnia po zakończeniu umowy zlecenia z podstawy wymiaru zasiłku należy wyłączyć wliczone wcześniej wynagrodzenie z umowy zlecenia. Bez zmian pozostaje okres, z którego jest przyjęte wynagrodzenie do ustalenia podstawy zasiłku.

Autopromocja

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oblicza się według tych samych zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego należy przyjąć również wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej z własnym pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia.

Do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli taką umowę zawiera z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, albo wykonuje prace na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Takiej umowy zlecenia w ogóle nie zgłasza się odrębnie do ZUS, tylko przychód uzyskany z jej tytułu dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i rozlicza łącznie w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Od przychodu z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem opłaca się zatem wszystkie składki – na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, na takich samych zasadach, jak od przychodów z tytułu umowy o pracę.

W takiej sytuacji w celu ustalenia prawidłowej podstawy wymiaru zasiłku należy w okresie przyjętym do jej obliczenia zsumować wynagrodzenie uzyskane ze stosunku pracy z wynagrodzeniem uzyskanym z tytułu zawartej umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinno zostać uwzględnione przy wyliczeniach w kwocie faktycznej, bez uzupełniania (inaczej niż w przypadku wynagrodzenia za pracę).


Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem stosuje się zasady dotyczące składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Takich składników nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Dlatego począwszy od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy zlecenia, należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej umowy zlecenia.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, w kwocie faktycznie wypłaconej, jedynie za czas niezdolności do pracy przypadającej do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia zawartej umowy.

PRZYKŁAD

Z zatrudnionym od kilku lat 40-letnim pracownikiem pracodawca podpisał umowę zlecenia na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Pracownik ten zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 2 stycznia do 15 lutego 2012 r. Pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:

  • wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, tj. od 2 stycznia do 3 lutego br.,
  • zasiłek chorobowy za pozostałe dni orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 4 do 15 lutego br.

W podstawie wymiaru świadczenia należnego za okres od 2 do 31 stycznia br. należy uwzględnić wynagrodzenie ze stosunku pracy z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia również za okres od stycznia do grudnia 2011 r.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 3 lutego br. należy obliczyć z tego samego okresu, tj. od stycznia do grudnia 2011 r., jednak należy uwzględnić w niej jedynie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia należnego za ten okres, gdyż umowa zlecenia została zawarta jedynie do 31 stycznia 2012 r.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres od 4 do 15 lutego nie należy uwzględniać wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, lecz jedynie wynagrodzenie ze stosunku pracy (również przyjęte za okres od stycznia do grudnia 2011 r.).

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego Państwa pracownikowi należy zatem obliczyć z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. W podstawie tej należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jeżeli pracownik będzie niezdolny do pracy w dalszym ciągu po 31 marca br., wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy obliczyć uwzględniając jedynie wynagrodzenie z umowy o pracę z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Po 31 marca br. wynagrodzenia z umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Kadry
Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej
25 gru 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?
24 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Działalność socjalna: Do 31 grudnia 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS
23 gru 2024

Do końca 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS. Pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.
24 gru 2024

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Kto może liczyć na dodatek za pracę w porze nocnej? Kiedy dodatek zastąpimy ryczałtem? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w porze nocnej od stycznia 2025 r.?

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej (1431 zł), a także wyższy zasiłek chorobowy (25 zł) zakłada projekt rozporządzenia resortu rolnictwa
23 gru 2024

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej (1431 zł), a także wyższy zasiłek chorobowy (25 zł) zakłada opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia resortu rolnictwa.

2 500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji, czy też w 2025 r.?
24 gru 2024

2 500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji, czy też w 2025 r.? MSWiA odpowiada: kwestie związane z przysługującym funkcjonariuszom świadczeniem motywacyjnym będą monitorowane i oceniane pod kątem konieczności dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych. Problem wciąż tkwi! Poniżej opisujemy jaki.

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce
23 gru 2024

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Prawo do renty wdowiej: Dzięki ankiecie ZUS seniorzy sprawdzą, czy będą mogli pobierać świadczenia [link do ankiety]
23 gru 2024

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą). Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od początku przyszłego roku. ZUS przygotował ankietę, która umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia.

Prezes ZNP: Wiele innych miast na Śląsku nie ma pieniędzy na pensje nauczycieli. Pensje opłaca kredytem z ZUS
21 gru 2024

Przede wszystkim, w odniesieniu do prognozy na rok 2025 nie używałbym słowa podwyżka. To jest tylko waloryzacja i to okrojona. Związek stoi na stanowisku, że istnieje absolutna potrzeba rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat podniesienia wskaźnika z 5 proc. do wyższego pułapu. Rada Dialogu Społecznego z udziałem wszystkich central związkowych wypowiedziała się w sprawie wzrostu płac na poziomie 15 proc. 

Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]
23 gru 2024

Prawdopodobnie w 2025 r. będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Będą nowe systemy, nowe kary i integracja cudzoziemców.

pokaż więcej
Proszę czekać...