Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowiło zsumowane wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Jeżeli Państwa pracownik będzie chorował dłużej, wówczas począwszy od następnego dnia po zakończeniu umowy zlecenia z podstawy wymiaru zasiłku należy wyłączyć wliczone wcześniej wynagrodzenie z umowy zlecenia. Bez zmian pozostaje okres, z którego jest przyjęte wynagrodzenie do ustalenia podstawy zasiłku.
Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oblicza się według tych samych zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy).
Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego należy przyjąć również wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej z własnym pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia.
Do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli taką umowę zawiera z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, albo wykonuje prace na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Takiej umowy zlecenia w ogóle nie zgłasza się odrębnie do ZUS, tylko przychód uzyskany z jej tytułu dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i rozlicza łącznie w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Od przychodu z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem opłaca się zatem wszystkie składki – na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, na takich samych zasadach, jak od przychodów z tytułu umowy o pracę.
W takiej sytuacji w celu ustalenia prawidłowej podstawy wymiaru zasiłku należy w okresie przyjętym do jej obliczenia zsumować wynagrodzenie uzyskane ze stosunku pracy z wynagrodzeniem uzyskanym z tytułu zawartej umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinno zostać uwzględnione przy wyliczeniach w kwocie faktycznej, bez uzupełniania (inaczej niż w przypadku wynagrodzenia za pracę).
Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem stosuje się zasady dotyczące składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Takich składników nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Dlatego począwszy od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy zlecenia, należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej umowy zlecenia.
WAŻNE!
Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, w kwocie faktycznie wypłaconej, jedynie za czas niezdolności do pracy przypadającej do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia zawartej umowy.
PRZYKŁAD
Z zatrudnionym od kilku lat 40-letnim pracownikiem pracodawca podpisał umowę zlecenia na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Pracownik ten zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 2 stycznia do 15 lutego 2012 r. Pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:
- wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, tj. od 2 stycznia do 3 lutego br.,
- zasiłek chorobowy za pozostałe dni orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 4 do 15 lutego br.
W podstawie wymiaru świadczenia należnego za okres od 2 do 31 stycznia br. należy uwzględnić wynagrodzenie ze stosunku pracy z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia również za okres od stycznia do grudnia 2011 r.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 3 lutego br. należy obliczyć z tego samego okresu, tj. od stycznia do grudnia 2011 r., jednak należy uwzględnić w niej jedynie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia należnego za ten okres, gdyż umowa zlecenia została zawarta jedynie do 31 stycznia 2012 r.
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres od 4 do 15 lutego nie należy uwzględniać wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, lecz jedynie wynagrodzenie ze stosunku pracy (również przyjęte za okres od stycznia do grudnia 2011 r.).
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego Państwa pracownikowi należy zatem obliczyć z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. W podstawie tej należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jeżeli pracownik będzie niezdolny do pracy w dalszym ciągu po 31 marca br., wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy obliczyć uwzględniając jedynie wynagrodzenie z umowy o pracę z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Po 31 marca br. wynagrodzenia z umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego.
Podstawa prawna:
- art. 92 § 2 Kodeksu pracy,
- art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).