Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci?

Pracownicom, z którymi rozwiążą Państwo stosunek pracy w okresie ciąży z powodu upadłości zakładu i którym nie zapewniono innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Po urodzeniu dzieci pracownice nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego. Płatnikiem tych świadczeń będzie ZUS.

Autopromocja

Kodeks pracy zapewnia kobiecie ciężarnej szczególną ochronę przed utratą zatrudnienia. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Wyjątek stanowi sytuacja, w której dochodzi do upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy). W tych bowiem przypadkach ani ciąża, ani korzystanie z urlopu macierzyńskiego nie chroni kobiety przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Upadłość jest ogłaszana przez sąd w stosunku do przedsiębiorcy, który stał się niewypłacalny, a zatem takiego, który albo nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, albo jego zobowiązania przekraczają wartość jego majątku, chociażby wykonywał na bieżąco te zobowiązania (w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej).

W razie likwidacji lub upadłości firmy stosunek pracy kobiet w ciąży przestaje być chroniony. Jednak mimo utraty zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie zostaną one pozbawione środków do życia. W takiej sytuacji kobietom w ciąży, które są zdolne do podjęcia pracy, ale nie zapewniono im innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Pracownica składa wówczas zaświadczenie z urzędu pracy o braku propozycji pracy. Bez znaczenia jest to, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zwolnienie. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS i przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.

WAŻNE!

Pracownicy w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, ZUS wypłaci zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (tj. 100% podstawy wymiaru).

Po rozwiązaniu umowy o pracę są Państwo zobowiązani wydać pracownicom świadectwa pracy. W świadectwie pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę powinno być wskazane ogłoszenie upadłości (bądź likwidacji). Od podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę podanej w świadectwie pracy zależy, czy pracownice otrzymają zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie zasiłek macierzyński. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy płatnikiem świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla byłych pracownic będzie ZUS. Zatem z wnioskiem o przyznanie zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego pracownice powinny zwrócić się do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS według miejsca ich zamieszkania, przedkładając następujące dokumenty:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia,
  • zaświadczenie płatnika składek, wystawione przez zakład pracy na druku Z-3.

WAŻNE!

Aby pracownica nabyła prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego należy w świadectwie pracy wskazać, że stosunek pracy z pracownicą uległ rozwiązaniu z powodu ogłoszenia upadłości (bądź likwidacji).

Okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Od dnia porodu Państwa pracownice nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego, tak jakby urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. za okres skrócony o 2 tygodnie, a więc odpowiednio za okres 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Po urodzeniu dziecka podstawą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony odpis aktu urodzenia, który pracownice powinny dostarczyć do ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek macierzyński dla pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

Podstawa prawna:

  • art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 1 ust. 2, § 12, § 14 i § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm),
  • art. 177 § 4 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...