Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może starać się o zasiłek opiekuńczy

Monika Kozakiewicz
rozwiń więcej
Jestem matką, która wychowuje samotnie 2 dzieci. Od sierpnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłam się do ubezpieczeń społecznych, w tym dobrowolnie do chorobowego. Do tej pory nie korzystałam z zasiłków. Moja 6-letnia córka zachorowała. Czy w związku z tym mogę starać się o zasiłek opiekuńczy na nią?
RADA
Trybunał Konstytucyjny wydał 6 marca 2007 r. wyrok, w którym uznał za niekonstytucyjne przepisy pozbawiające prawa do zasiłku opiekuńczego osoby ubezpieczone dobrowolnie. W związku z tym może Pani starać się o zasiłek opiekuńczy na córkę. Powinna Pani wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy i dołączyć do niego zwolnienie lekarskie na córkę. Dokumenty należy złożyć w ZUS.

UZASADNIENIE
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługiwało w świetle przepisów rozpatrywanych przez Trybunał Konstytucyjny tylko niektórym grupom osób, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Należeli do nich pracownicy, osoby odbywające zasadniczą służbę wojskową oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych. Był to katalog zamknięty. Osoby te podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Dlatego osobom, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie, ZUS odmawiał prawa do zasiłku opiekuńczego. Sprawa ta była rozpatrywana również przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który po jej przeanalizowaniu nie dopatrzył się niezgodności z konstytucją (pismo skierowane do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 stycznia 2006 r., RPO-524252-III/06/JJ).

Rozpatrując sprawę odwołania od decyzji odmawiającej prawa do zasiłku opiekuńczego osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, sąd rejonowy skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego, czy przepisy ustawy zasiłkowej w takim kształcie są zgodne z konstytucją.

W wyroku z 6 marca 2007 r. (sygn. P 45/06) Trybunał Konstytucyjny uznał, że różnicowanie prawa do zasiłku opiekuńczego od tytułu, jakiemu podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezgodne z konstytucją. Wyrok ten uchylił przepisy w części, w której przyznano prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.
Wyrok jest ostateczny, a przepis w tym kształcie stracił moc obowiązującą z dniem ogłoszenia wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw, czyli 16 marca 2007 r.

W związku z tym Pani, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku opiekuńczego na córkę. Z wnioskiem o wypłatę tego świadczenia należy zwrócić się do ZUS, w którym opłaca Pani składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA, które wskazuje okres choroby dziecka.

Pani córka ma 6 lat, dlatego przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym z powodu choroby córki.

W przypadku opieki nad dzieckiem, które ukończyło 14 lat, oraz nad innym chorym członkiem rodziny prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym. Łącznie z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny prawo do zasiłku przysługuje przez okres nie dłuższy niż 60 dni.


Podstawa prawna:
• art. 32 ust. 1, art. 33, art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
Artykuł 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) w części, w jakiej zawiera słowo „obowiązkowo”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r., DzU nr 47, poz. 318)
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...