W jakim terminie przedawnia się prawo do zasiłku chorobowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Anna Michalska
rozwiń więcej
Od 2000 r. prowadzę działalność gospodarczą. Wcześniej zatrudniałem kilku pracowników wraz z księgową, ale zakres świadczonych usług zmniejszył się, dlatego teraz sprawy kadrowo-płacowe prowadzę sam. W ubiegłym roku zachorowałem i w związku z tym przez kilka miesięcy otrzymywałem zasiłek chorobowy z ZUS. Ostatnio przy porządkowaniu dokumentów znalazłem zwolnienie lekarskie na okres 20 dni, które nie zostało dostarczone do ZUS. Ostatni dzień tego zwolnienia minął 5 grudnia 2006 r. Dowiedziałem się, że nie powinienem tego zwolnienia przekazywać do ZUS, bo i tak zasiłek się przedawnił. Podobno jest tak, że ZUS doliczy 180 dni do dnia następującego po ostatnim dniu zwolnienia i stwierdzi, że roszczenie to uległo przedawnieniu. Czy to prawda?

RADA
Prawo do zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Dlatego w Pana przypadku ZUS odmówi wypłaty zasiłku chorobowego. Termin przedawnienia minął 5 czerwca 2007 r.


UZASADNIENIE
Jeżeli niezgłoszenie roszczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, to termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. W Pana przypadku nie można jednak uznać, że niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od Pana, ponieważ zapomniał Pan o dostarczeniu tego dokumentu do ZUS. Takiej okoliczności nie można uważać za przeszkodę uniemożliwiającą dostarczenie zwolnienia we właściwym czasie.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień do niego danej osoby. Zasadą jest, że zasiłki nie powinny być wypłacane później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez osobę ubezpieczoną wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Jeżeli jednak uprawnienia do zasiłku chorobowego nie zostałyby ustalone z przyczyn leżących po stronie ubezpieczonego, to roszczenie o wypłatę tych świadczeń przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłki te przysługiwały.

Do ustalenia, czy prawo do zasiłku przedawniło się, lub stwierdzenia, że prawo to jeszcze istnieje, termin 6 miesięcy ustala się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Przykład:
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą otrzymała od lekarza leczącego zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 31 sierpnia 2006 r. Zwolnienia od razu nie złożyła w ZUS, ponieważ wyjechała do córki nad morze, aby odpocząć, a po powrocie, gdy zwolnienie już się skończyło, zaczęła pracować i zapomniała o nim. 2 maja 2007 r. zgłosiła się w ZUS, dostarczyła zwolnienie i zgłosiła roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego za okres objęty zwolnieniem.
W tym przypadku termin 6 miesięcy minął 28 lutego 2007 r. Ostatnim dniem zwolnienia był 31 sierpnia 2006 r., więc termin 6-miesięczny minął 28 lutego br., ponieważ jest to ostatni dzień szóstego miesiąca, mimo że nie odpowiada początkowemu dniowi terminu, tj. 31. Luty w 2007 r. miał tylko 28 dni. Nie było również przeszkód, aby zwolnienie lekarskie dostarczyć do ZUS w terminie.


Podstawa prawna:

  • art. 67 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 57 § 3, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • art. 123 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...