Czy w ZUS Z-3 wykazać składniki wynagrodzenia, które nie były wliczane do podstawy zasiłku w czasie zatrudnienia

Anna Szocińska
rozwiń więcej
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia?

W ZUS Z-3 powinni Państwo wykazać wszystkie przychody pracownika z tytułu zatrudnienia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Składniki te ZUS uwzględni w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 grudnia 2010 r.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, od których została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe. W podstawie wymiaru zasiłku należnego za czas niezdolności do pracy przypadającej w okresie zatrudnienia nie uwzględnia się jednak składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu pracowników albo na podstawie umów o pracę u pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania. Jeżeli pracodawca przyjmie praktykę wypłacania danego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, wówczas nie należy uwzględniać go w podstawie wymiaru zasiłku. Również nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku takich składników wynagrodzenia, na które absencja chorobowa nie ma żadnego wpływu. Zaliczamy do nich:

  • jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie,
  • wartość szczepień ochronnych pracowników, finansowanych przez pracodawcę,
  • wartość badań mammograficznych lub innych nieodpłatnych badań pracowników,
  • nagrody za ukończenie przez pracownika studiów lub szkoły,
  • sfinansowanie lub dofinansowanie kosztów wynajmu przez pracownika mieszkania,
  • dodatkowe ubezpieczenie pracownika wyjeżdżającego w delegację zagraniczną,
  • dopłata pracodawcy do dodatkowego ubezpieczenia pracownika,
  • bony lub wypłaty w gotówce przyznane wszystkim pracownikom lub grupom pracowników z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.,
  • jednorazowe nagrody z okazji ślubu lub urodzenia się dziecka pracownika.

Podstawy wymiaru zasiłku nie stanowią także składniki wynagrodzenia nieuzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu, wypłacone niezależnie od absencji pracownika.

Składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku przysługującego w czasie zatrudnienia, ZUS uwzględnia w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia. Składniki te powinni więc Państwo wykazać na druku ZUS Z-3 – zaświadczenie płatnika składek.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony do 31 października 2010 r. Od 25 października do 26 listopada był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2009 r. do września br. Pracownik, oprócz wynagrodzenia miesięcznego, ma prawo do dodatku stażowego oraz abonamentu medycznego, których wysokość nie jest zmniejszana za okresy choroby i sprawowania opieki. Ponadto w lipcu br. otrzymał nagrodę za ukończenie studiów, na której przyznanie absencja chorobowa nie ma wpływu. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za okres od 25 do 31 października pracodawca nie powinien uwzględniać dodatku stażowego, abonamentu medycznego ani nagrody za ukończenie studiów.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, ustalonego przez ZUS, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. za okres od 1 do 26 listopada zostanie natomiast ustalona z uwzględnieniem dodatku stażowego, abonamentu medycznego oraz nagrody za ukończenie studiów – ponieważ od wszystkich tych świadczeń została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Pracodawca przekazując wypłatę zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia do ZUS, w zaświadczeniu płatnika składek na druku ZUS Z-3 musi wpisać zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek stażowy oraz abonament medyczny za okres od października 2009 r. do września br., a także nagrodę za ukończenie studiów wypłaconą pracownikowi w lipcu br.

Jeżeli pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje składniki wynagrodzenia, których zasady przyznawania i wypłaty zawierają postanowienia o ich pomniejszaniu za czas pobierania zasiłków, to takie składniki wykazujemy w wypłaconej kwocie w punkcie 10 w kolumnie 7 na druku ZUS Z-3.


PRZYKŁAD

Regulamin przyznawania premii miesięcznej stanowi, że w przypadku nieobecności pracownika z powodu choroby premia jest zmniejszana o 1/30 za każdy dzień choroby. W związku z tym powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu.

W podstawie wymiaru zasiłku uwzględnieniu podlegają także składniki, które przysługują za czas przepracowany, np. wynagrodzenie za pełnienie dyżuru, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w warunkach uciążliwych. Jeżeli składniki wynagrodzenia nie przysługują pracownikowi za wszystkie dni w miesiącu albo przysługują za pracę poza obowiązującym czasem pracy, składniki te należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełnienia. Składniki takie należy wpisać w punkcie 10 w kolumnie 8 na druku ZUS Z-3.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za pełnienie dyżuru, dodatek za pracę: w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, w warunkach uciążliwych, a także składniki wynagrodzenia zmniejszane za czas niezdolności do pracy inaczej niż proporcjonalnie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Podstawa prawna

  • art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...