Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Ojciec naszej pracownicy od 20 lat prowadził zakład szewski. Należne składki na ubezpieczenia, w tym chorobowe, opłacał w terminie. Wpłatę za lipiec br. źle oznaczył jako wpłatę za sierpień br. i w rezultacie za sierpień zostały dokonane dwie wpłaty. Na okres od 10 października do 30 listopada br. otrzymał zwolnienie lekarskie. Nie otrzymał zasiłku chorobowego, gdyż zmarł 8 listopada br. Czy nasza pracownica jako pełnoletnia córka będąca na własnym utrzymaniu (jest zatrudniona na umowę o pracę i już się nie uczy) ma prawo wystąpić o zasiłek chorobowy po zmarłym ojcu? Jest jedynym członkiem rodziny, gdyż jej ojciec był wdowcem. Czy błąd w opłaceniu składki ma tutaj znaczenie?

Błędne oznaczenie wpłaty nie spowoduje braku prawa do zasiłku chorobowego należnego zmarłemu ojcu pracownicy za okres do dnia jego śmierci, tj. od 10 października do 8 listopada br. Jednak ZUS będzie mógł wypłacić ten zasiłek jedynie na podstawie prawomocnego wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku przez Państwa pracownicę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W razie śmierci osoby występującej z wnioskiem o zasiłek chorobowy przed podjęciem przysługującego jej świadczenia, kwota należna za okres do daty śmierci może być wypłacona osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Osobami tymi są: małżonek ubezpieczonego oraz dzieci spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest ważne, czy osoby te faktycznie pobierają rentę, istotne jest, aby były do niej uprawnione.

Państwa pracownicy jako córce ZUS mógłby wypłacić zasiłek chorobowy po ojcu, gdyby spełniała jeden z warunków uprawniających do renty rodzinnej, tj.:

  • nie ukończyła 16 lat albo
  • ukończyła 16 lat, ale nie ukończyła nauki w szkole i miała nieukończone 25 lat, albo
  • ukończyła 25 lat w trakcie ostatniego roku studiów w szkole wyższej, albo
  • była całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (bez względu na wiek), albo
  • była całkowicie niezdolna do pracy, jeśli ta niezdolność powstała przed 16 rokiem życia lub do czasu ukończenia nauki w szkole (bez względu na wiek).

WAŻNE!

Zasiłek po zmarłym ubezpieczonym może otrzymać bez wyroku sądu wyłącznie małżonek zmarłego lub jego dzieci spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej, niezależnie od tego, czy starają się o taką rentę.

Ponieważ ojciec pracownicy był wdowcem, a pracownica jako jego jedyna córka nie spełnia warunków do uzyskania renty rodzinnej (jest pełnoletnia i nie kontynuuje nauki), ZUS nie może jej wypłacić zasiłku chorobowego należnego za czas choroby ojca do daty śmierci, tj. od 10 października do 8 listopada br. Niewypłacone świadczenie może być zrealizowane na podstawie wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku.


Śmierć ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku chorobowego nie powoduje zmiany charakteru prawnego tego świadczenia. Oznacza to, że świadczenie pieniężne za czas choroby, należne po zmarłym ubezpieczonym osobie uprawnionej, jest wypłacane jako zasiłek chorobowy. Aby świadczenie to zostało wypłacone, muszą być spełnione wszystkie warunki do nabycia prawa do zasiłku chorobowego, z tytułu z którego zmarły ubiegał się o zasiłek.

Ojciec pracownicy, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu prowadzenia tej działalności podlegał ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Osoby te nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym.

W związku z tym, że ojciec pracownicy dokonał w obowiązującym terminie wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Pracy za lipiec br., ale oznaczył ją pomyłkowo jako wpłatę za sierpień br., ZUS zaliczy tę wpłatę w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego funduszu, poczynając od należności o najwcześniejszym terminie płatności (w tym przypadku zaliczy nadpłatę na poczet zaległości za lipiec br.). W takim przypadku ojciec pracownicy w dniu, w którym zachorował, tj. 10 października, nie miał żadnych zaległości w opłacaniu składek i podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ponieważ wcześniej opłacał składki na to ubezpieczenie terminowo i w pełnej wysokości za okres dłuższy niż 90 dni, od 10 października br. uzyskał prawo do zasiłku chorobowego. Jednak aby ZUS wypłacił pracownicy zasiłek chorobowy należny zmarłemu ojcu, musi ona wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłacenie niezrealizowanego świadczenia. Oprócz własnoręcznie napisanego wniosku (nie ma tu formalnego wniosku w tej sprawie) musi przedłożyć wyrok sądu o nabyciu spadku.

WAŻNE!

Błędnie oznaczoną wpłatę z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego funduszu o najwcześniejszym terminie płatności.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 6, art. 65 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2, art. 14, art. 49 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • art. 66–68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 631 § 2 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...