Czy w podstawie wymiaru powinna być uwzględniana premia kwartalna, jeżeli pracodawca zaprzestał jej wypłaty

Dorota Wawrzeńczak
rozwiń więcej
Pracownicy oprócz wynagrodzenia miesięcznego do 30 września 2009 r. otrzymywali premie kwartalne. W sierpniu 2009 r. zarząd firmy podjął decyzję, że od 1 października 2009 r. ze względu na złą sytuację finansową zakładu premia kwartalna nie będzie wypłacana. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom po 30 września 2009 r.? Czy pracownikowi, który zachorował w grudniu 2009 r., wliczyć premię kwartalną wypłaconą za poprzednie okresy?

Od 1 października 2009 r. podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo ustalać bez uwzględniania premii kwartalnej. Świadczenia wypłacone po 30 września 2009 r. powinni Państwo przeliczyć, wyłączając z podstawy wymiaru premie kwartalne.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawa wymiaru ma pracownikowi rekompensować utracone wynagrodzenie na skutek niewykonywania pracy z powodu choroby. W podstawie wymiaru należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia, które z powodu choroby pracownik otrzyma w niższej kwocie od tej, którą otrzymałby, gdyby pracował. Dlatego podstawę wymiaru zasiłków oblicza się jako średnią wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia za pracę ma prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia, kwartalnych lub rocznych, składniki te płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru w wysokości:

  • 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – składnik kwartalny,
  • 1/12 kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – składnik roczny.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru płatnik uwzględnia wszystkie składniki wynagrodzenia pomniejszane za okres choroby, do których pracownik miałby prawo, gdyby w tym okresie wykonywał pracę.

Jeżeli zakład pracy podejmie decyzję o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, to podstawę wymiaru świadczenia przysługującego za okres od tej daty płatnik ustala z wyłączeniem tego składnika wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy zarówno zasiłków, do których prawo powstało po zaprzestaniu wypłaty określonego składnika wynagrodzenia, jak i zasiłków, które przysługują pracownikom w dniu, od którego zaprzestano wypłaty określonego składnika wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik oprócz wynagrodzenia miesięcznego ma prawo do premii kwartalnej pomniejszanej za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Pracownik jest niezdolny do pracy od 18 czerwca do 16 grudnia 2009 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca uwzględnił wynagrodzenie miesięczne za okres od czerwca 2008 r. do maja 2009 r., wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, które pracownik przepracował w październiku, listopadzie 2008 r. i w lutym 2009 r., oraz premię kwartalną w wysokości 1/12 wypłaconej za I kwartał 2009 r. oraz II, III, IV kwartał 2008 r. Pracodawca podjął decyzję, że od 1 grudnia 2009 r. zaprzestaje wypłaty premii kwartalnej. Dlatego od 1 grudnia 2009 r. premia kwartalna powinna zostać wyłączona z podstawy wymiaru zasiłku pracownika. Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego za okres od 1 do 16 grudnia 2009 r. jest wynagrodzenie miesięczne z okresu od czerwca 2008 r. do maja 2009 r. oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe za październik, listopad 2008 r. oraz luty 2009 r.

WAŻNE!

Zasada wyłączania z podstawy wymiaru składników wynagrodzenia, które decyzją pracodawcy zaprzestano wypłacać od określonego terminu, dotyczy składników wynagrodzenia przysługujących za wszystkie okresy, tj. premii miesięcznych, kwartalnych, rocznych lub przysługujących za inne okresy.

Jeżeli jednak składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia, należy go nadal uwzględniać w podstawie wymiaru w wysokości przysługującej za miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru.

PRZYKŁAD

Pracownik zachorował 27 listopada 2009 r. i jest na zwolnieniu do 18 grudnia 2009 r. Pracownik poza wynagrodzeniem miesięcznym otrzymuje regulaminową premię miesięczną oraz premię kwartalną. Przy ustalaniu podstawy wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego pracodawca uwzględnił przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od listopada 2008 r. do października 2009 r., premie miesięczne wypłacone za ten okres oraz 1/12 sumy premii kwartalnych wypłaconych za IV kwartał 2008 r. oraz za I, II i III kwartał 2009 r. Pracodawca podjął decyzję, że od 1 września 2009 r. premia miesięczna zostaje zlikwidowana, a wynagrodzenie miesięczne pracowników zostanie podwyższone o 50% dotychczas przysługującej premii miesięcznej. Od 1 września 2009 r., mimo że od tego dnia premia miesięczna nie przysługuje, pracodawca uwzględnił ją w podstawie wymiaru zasiłku pracownika (od 27 listopada do 18 grudnia 2009 r.), ponieważ część premii została włączona do innego składnika wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Od 1 lipca 2009 r. w zakładzie pracy podjęto decyzję o włączeniu premii miesięcznej do premii kwartalnej. Ostatnią premię miesięczną wypłacono za czerwiec 2009 r. Pracownik choruje w okresie od 7 do 18 grudnia 2009 r. i za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca uwzględnił przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od grudnia 2008 r. do listopada 2009 r., 1/12 sum premii kwartalnych wypłaconych za I, II i III kwartał 2009 r. oraz IV kwartał 2008 r. W podstawie wymiaru zostanie również uwzględniona premia miesięczna wypłacona za miesiące, z których jest ustalana podstawa wymiaru, tj. za okres od grudnia 2008 r. do czerwca 2009 r.

Aby określony składnik wynagrodzenia wyłączyć z podstawy wymiaru, pracodawca musi podjąć decyzję o zaprzestaniu wypłaty tego składnika wynagrodzenia.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca nie podejmie decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia, a jedynie nie wypłaca go np. z powodu trudności finansowych, składnik ten nadal powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru świadczeń.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 41, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...