Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

RADA

Autopromocja

Nie mogą Państwo podważyć zasadności wydania zwolnienia lekarskiego, ponieważ tylko lekarz ma wiedzę medyczną, która pozwala zajmować stanowisko w kwestiach medycznych. Jednak mogą Państwo wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania może zakwestionować zasadność orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

UZASADNIENIE

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, lekarz orzecznik ZUS ma prawo skontrolować zasadność wydanego przez lekarza leczącego zwolnienia lekarskiego. Lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić kontrolę na wniosek pracodawcy.

WAŻNE!

Pracodawca nie może samodzielnie oceniać, czy wydane przez lekarza zwolnienie lekarskie jest zasadne oraz czy pracownik odzyskał zdolność do pracy.

Uprawniony do oceny zdolności wystawienia zwolnienia lekarskiego jest wyłącznie lekarz orzecznik ZUS. Pracodawca ma prawo wystąpić o zbadanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli uważa, że pracownik nie jest chory i nadużywa zwolnienia lekarskiego.

Po uzyskaniu zawiadomienia pracodawcy o wykorzystywaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem, ZUS wszczyna postępowanie. Na tej podstawie lekarz orzecznik ZUS może:

  • przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu (np. w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS) lub w miejscu pobytu ubezpieczonego, jeżeli np. stan zdrowia nie pozwala mu stawić się na badanie w wyznaczonym terminie,
  • zażądać od lekarza, który wystawił kontrolowane zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej badanej osoby, która była podstawą do wydania tego zwolnienia lekarskiego, albo udzielenia wyjaśnienia i informacji w tej sprawie,
  • skierować osobę ubezpieczoną na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, jeżeli w dokumentacji medycznej dostarczonej przez osobę ubezpieczoną nie ma np. wyników badań specjalistycznych lub zdaniem lekarza orzecznika ZUS wyniki badań są niewystarczające do oceny stanu zdrowia osoby ubezpieczonej,
  • zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.

Jeżeli pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim, otrzyma od lekarza orzecznika ZUS wezwanie, powinien dostosować się do poleceń określonych w tym wezwaniu. Oznacza to m.in. obowiązek stawienia się na badanie w wyznaczonym przez ZUS terminie oraz udostępnienia posiadanych wyników badań lekarskich.

WAŻNE!

Lekarz orzecznik ZUS bada zdolność do pracy osoby ubezpieczonej w okresie wskazanym w zwolnieniu lekarskim, które jest przedmiotem kontroli.

Jeżeli pracownik wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS nie stawi się na to badanie i nie usprawiedliwi swojej nieobecności, to zwolnienie lekarskie traci ważność od dnia następnego po terminie badania.

PRZYKŁAD

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 26 sierpnia do 4 września 2009 r. Jest to kontynuacja wcześniejszych zwolnień lekarskich pracownika. Na wniosek pracodawcy ZUS wszczął postępowanie o zbadanie, czy zwolnienie lekarskie jest zasadne. ZUS wyznaczył termin badania na 31 sierpnia 2009 r. Pracownik nie stawił się w ZUS na badanie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. W tym przypadku zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 26 sierpnia do 4 września 2009 r. straciło ważność 1 września 2009 r. To oznacza, że pracownik miał obowiązek stawić się w pracy 1 września 2009 r., ponieważ od tego dnia jest uważany za zdolnego do pracy i nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

WAŻNE!

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o uznaniu pracownika za zdolnego do pracy zastępuje orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy na danym stanowisku.

Zwolnienie lekarskie traci ważność również w sytuacji, gdy pracownik stawi się na badanie wyznaczone przez lekarza orzecznika ZUS, a lekarz po przeprowadzonym badaniu i analizie dokumentacji medycznej uzna pracownika za zdolnego do pracy. W orzeczeniu lekarz orzecznik określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona na tym zwolnieniu, np. datę badania. W tym przypadku pracownik ma obowiązek stawić się do pracy od dnia wskazanego w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS.

PRZYKŁAD

Lekarz leczący wystawił pracownikowi zwolnienie na okres choroby od 31 sierpnia do 11 września 2009 r. Lekarz orzecznik 8 września 2009 r., po przeprowadzeniu badania pracownika, orzekł, że ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy i powinien wrócić do swoich obowiązków od 9 września 2009 r. Od tej daty zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego traci ważność, a pracownik ma obowiązek stawić się w pracy 9 września 2009 r.

Zaświadczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS w wyniku kontroli, określające wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy, jest wystawiane na formularzu ZUS ZLA/K. Pracownik otrzymuje zaświadczenie ZUS ZLA/K w dniu badania z informacją o konieczności doręczenia go pracodawcy.

Zaświadczenie ZUS ZLA/K jest równoznaczne z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku wydanym przez lekarza medycyny pracy. Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Podstawa prawna:

  • art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 7 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (DzU nr 65, poz. 74).
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...