Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Udzieliliśmy pracownicy na jej wniosek urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. Urlop ten był związany z zatrudnieniem w innym zakładzie, z którym pracownica zawarła umowę na czas określony do 30 kwietnia br. Pracownica jest w ciąży i na marzec br. ma wyznaczony termin porodu. Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego przerywa ten urlop i czy możemy ustalić pracownicy uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu?

RADA

Autopromocja

Pracownicy w okresie urlopu bezpłatnego nie przysługuje zasiłek macierzyński, ponieważ urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania tego urlopu. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 maja br., powinni Państwo udzielić pracownicy reszty przypadającego po urlopie bezpłatnym urlopu i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze uzależnionym od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

UZASADNIENIE

Urlop bezpłatny jest przerwą w świadczeniu przez pracownika pracy i przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, lecz ulega zawieszeniu. W tym czasie pracownik może swobodnie dysponować swoim czasem, w tym również podjąć zatrudnienie w ramach stosunku pracy, umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

W przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy, tj. z dotychczasowym pracodawcą, przy czym ten stosunek pracy jest zawieszony, oraz nawiązanym między pracownikiem a nowym pracodawcą.

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego ma również wpływ na prawo w tym okresie do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) lub urlopu wychowawczego albo przyjęła dziecko na wychowanie. Jeżeli poród nastąpi w czasie trwania urlopu bezpłatnego, zasiłek macierzyński nie przysługuje w okresie przypadającym w czasie urlopu bezpłatnego. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okres po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu bezpłatnego, może skorzystać z części zasiłku macierzyńskiego, jeżeli czas do upływu urlopu bezpłatnego jest krótszy niż przysługujący pracownicy wymiar urlopu macierzyńskiego, ponieważ okres zasiłku macierzyńskiego liczy się od dnia porodu.

Urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania tego urlopu i rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego. W tym czasie są zawieszone wszelkie prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracownicy nie przysługuje również zasiłek macierzyński.

Zatrudniona u Państwa pracownica korzysta z urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia br. Przewidywany termin porodu ma ustalony na marzec. Z chwilą porodu pracownicy w okresie urlopu bezpłatnego nie będzie przysługiwał u Państwa zasiłek macierzyński. Jednak po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 maja br., ma prawo do wykorzystania reszty urlopu i zasiłku macierzyńskiego do wyczerpania pełnego przysługującego jej okresu.

Pracownica w dniu porodu jest zatrudniona w ramach dwóch stosunków pracy, z tym że jeden ze stosunków pracy uległ czasowemu zawieszeniu ze względu na udzielony urlop bezpłatny. Natomiast w okresie od września 2008 r. do 30 kwietnia br. wykonywała pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony i z tego tytułu podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.

W sytuacji gdy pracownica jest zatrudniona w ramach kilku stosunków pracy, uprawnienia pracownicze ustala się odrębnie dla każdego z nich. Dlatego od dnia porodu do 30 kwietnia br. otrzyma zasiłek macierzyński z tytułu dodatkowego zatrudnienia. Za pozostały okres przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (po rozwiązaniu czasowej umowy o pracę) zasiłek będzie jej wypłacał ZUS właściwy dla miejsca jej zamieszkania.

Podstawa prawna:

  • art. 12 ust. 2 pkt 1, art. 29, art. 31, art. 61 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 174, art. 180, art. 184 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...