Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

oprac. Rafał Krzemiński
rozwiń więcej
Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. /Fot. Fotolia
Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Autopromocja

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to urlop przyznawany kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Ma on na celu umożliwić pracownicy opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem oraz zapewnić jej czas potrzebny na odzyskanie sił po porodzie. W trakcie urlopu można pobierać świadczenie zwane zasiłkiem macierzyńskim. Zasiłek ten jest tytułem do ubezpieczenia społecznego – odprowadzane są od niego składki na ubezpieczenie społeczne.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Jeżeli matka podejmie w okresie zasiłku macierzyńskiego zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, nie musi od niej płacić składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie opłacane na podstawie umowy zlecenia jest dla niej dobrowolne. Ochronę ubezpieczeniową zapewniają składki odprowadzane od zasiłku macierzyńskiego.

Osoba pobiera od 15 listopada 2009 r. zasiłek macierzyński ze stosunku pracy i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poinformowała płatnika składek, iż od 1 do 31 grudnia 2009 r. podjęła wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński i wykonująca jednocześnie w okresie od 1 do 31 grudnia 2009 r. umowę-zlecenie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Z tytułu umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne.

Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje na okres trzech lat do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło lat pięciu. Osoby przebywające na urlopie wychowawczym obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tego tytułu, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych podstaw do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w trakcie urlopu wychowawczego płaci budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Podstawę wymiaru składki stanowi 60% przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

W sytuacji, gdy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym zawrze umowę zlecenia, podlega ubezpieczeniu z tej umowy zamiast z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Budżet państwa przestaje opłacać składki, a zainteresowany jest objęty ochroną ubezpieczeniową z tytułu umowy zlecenia. Nie ma znaczenia fakt, czy umowa była zawarta z własnym pracodawcą, czy z innym podmiotem.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 28 września 2009 r. i podlegająca z tego
tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poinformowała płatnika składek, iż od 1 do 30 listopada 2009 r. podjęła wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.
Wykonywanie umowy-zlecenia stanowi inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Tym samym osoba ta – w okresie od 1 do 30 listopada 2009 r. – podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia, a nie podlegała tym ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Zleceniodawca, jako płatnik składek, był zobowiązany zgłosić tę osobę do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca była wykonywana w siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczona złożyła wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...