Czy spółka, która przejęła inną spółkę, może wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji za okres sprzed przejęcia

Mirosław Łabanowski
rozwiń więcej
Nasze przedsiębiorstwo (spółka z o.o.) w marcu br. przejęło inny zakład pracy (również spółkę z o.o.) wraz z zatrudnionymi osobami w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Przejmując sukcesywnie dokumentację kadrowo-płacową stwierdzaliśmy, że przejęty płatnik wyłączał z oskładkowania niektóre składniki wynagrodzenia. W wielu przypadkach mamy wątpliwość, czy robił to prawidłowo i w związku z tym chcielibyśmy uzyskać pisemne interpretacje ZUS. Stosownie do uzyskanego stanowiska planujemy albo pozostawić rozliczenia bez zmian, albo sporządzić korekty i wyrównać ewentualne zadłużenie. Czy jako następca prawny przejętego płatnika możemy wnioskować do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji?

Obecnie Państwa firma odpowiada za zobowiązania podatkowe i składkowe przejętego płatnika. Zatem jako następca prawny przejętego płatnika mogą Państwo wystąpić do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji dotyczącej należności powstałych przed przejęciem. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

Przedsiębiorca może złożyć do organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w swojej sprawie. Zarówno osoba fizyczna (przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej), jak i osoba prawna (np. spółka akcyjna) oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (np. spółka jawna), prowadzące działalność gospodarczą, mogą uzyskać od organu stanowisko co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne (art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dalej ustawy o sdg). Przepis ten dotyczy również udzielania interpretacji pisemnych przez ZUS. Przedsiębiorca może uzyskać interpretację w zakresie obowiązku świadczenia składek za osoby trzecie (np. spółka za pracowników lub inne zatrudnione osoby) oraz składek na własne ubezpieczenia (w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą).

Interpretacja może dotyczyć stanu faktycznego przeszłego, obecnego i przyszłego. Przedsiębiorca może zatem wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji zarówno w sytuacji, gdy już następuje (bądź nastąpiło w przeszłości) stosowanie spornego przepisu, jak i wówczas, gdy zastosowanie przepisu ma dopiero nastąpić.

W Państwa przypadku stan faktyczny obejmuje zdarzenia, które zaistniały w przeszłości, kiedy płatnikiem składek był podmiot, który obecnie już nie istnieje (przedsiębiorstwo przejęte). Jako podmiot przejmujący inny zakład pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy, z mocy prawa stali się Państwo stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Ponadto Państwa spółka, jako następca prawny przejętej spółki, jest odpowiedzialna za należności z tytułu składek, które powstały przed przejęciem. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych rozciąga bowiem stosowanie przepisów Ordynacji podatkowej regulujących odpowiedzialność osób trzecich (w tym następców prawnych) za należności o charakterze podatkowym na należności z tytułu składek.

Mają Państwo zatem pełne prawo wystąpić o wydanie interpretacji pisemnej do ZUS, przedstawiając stan faktyczny, który nastąpił u przejętego płatnika w okresie przed połączeniem podmiotów. Interpretacja ta będzie pełniła funkcję ochronną w zakresie, w którym płatnik się do niej zastosuje (a zatem, jak w Państwa przypadku, stosownie do uzyskanej wykładni skorygują Państwo dokumenty sprzed przejęcia lub pozostawią je bez zmian). Płatnik, który przejął inną spółkę, składa wniosek o wydanie interpretacji we własnym imieniu, posługując się własnymi numerami identyfikacyjnymi.

Przygotowując wniosek o interpretację należy w możliwie najpełniejszy sposób przedstawić stan faktyczny, który stwierdzają Państwo po analizie dokumentacji przejętego przedsiębiorstwa. Główną korzyścią z uzyskania interpretacji jest szczególna ochrona przedsiębiorcy. Firma, która zastosowała się do uzyskanej interpretacji, nie może zostać obciążona jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosowała się do wykładni organu (art. 10a ust. 2 ustawy o sdg).


Korzyści (+)

Przedsiębiorca, który uzyskał pisemną interpretację z ZUS, nie może zostać obciążony sankcjami za nieprawidłowe działania w zakresie, w jakim zastosował się do tej wykładni.

Ochrona ta funkcjonuje jednak tylko wówczas, gdy stan faktyczny zawarty we wniosku o interpretację pokrywa się z rzeczywistym stanem, jaki zaistniał u wnioskodawcy. Należy zatem wskazać wszystkie okoliczności mogące mieć znaczenie dla ewentualnego rozstrzygnięcia sprawy. W innej sytuacji, tj. gdy stan przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji zawiera istotne dla rozstrzygnięcia okoliczności, które zostały pominięte przez wnioskodawcę, ZUS może dążyć do zmiany wydanej wcześniej interpretacji. Jeżeli ZUS udowodni, że interpretacja została wydana na podstawie błędnych lub niekompletnych danych, przedsiębiorca nie będzie chroniony przed sankcjami również w zakresie, w jakim zastosował się do interpretacji.

Przedsiębiorca może także uzyskać interpretację od ZUS, przedstawiając we wniosku stan faktyczny zdarzenia przyszłego. Możliwość wystąpienia o taką interpretację oznacza, że stan faktyczny objęty wnioskiem nie musi w rzeczywistości nastąpić – np. w sytuacji, gdy po uzyskaniu wykładni ZUS firma zmodyfikuje swoje plany przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji.

PRZYKŁAD

Zarząd spółki z o.o. planuje przyznać zatrudnionym osobom nagrody z okazji jubileuszu firmy. Uwzględniając te nagrody w planach finansowych spółki prezes zarządu chce wiedzieć, czy przyznane pracownikom nagrody powinny zostać doliczone do podstawy wymiaru składek – m.in. od tego uzależnia decyzję o wysokości przyznawanych pracownikom nagród. Ponieważ osoby zajmujące się rozliczeniami płacowymi w firmie mają wątpliwości, czy taka nagroda jubileuszowa może zostać wyłączona z oskładkowania, spółka wystąpiła do ZUS o wydanie interpretacji, przedstawiając we wniosku zdarzenie przyszłe – przyznanie nagród pracownikom na dopiero planowanych zasadach. Mimo że zdarzenie to faktycznie jeszcze nie nastąpiło, ZUS udzielił przedsiębiorcy wykładni przepisów. Na podstawie uzyskanej interpretacji zarząd spółki podjął decyzję o ostatecznej wysokości przyznanych pracownikom nagród.

Podstawa prawna:

  • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...