Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy, dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy. Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?

Zobacz zmiany: Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Autopromocja

RADA

Część swojej pracy zleceniobiorcy będą wykonywać w siedzibie Państwa firmy, w związku z czym będą podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu.


UZASADNIENIE
Umowa zlecenia, która jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, jest zwolniona ze składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. W takiej sytuacji zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, nawet gdyby chciał, ponieważ ubezpieczeniu wypadkowemu nie można podlegać dobrowolnie.


Zatrudnieni przez Państwa zleceniobiorcy przez większość czasu będą pracować poza firmą, a w jej siedzibie będą jedynie raz lub dwa razy w tygodniu. W takiej sytuacji o obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na ubezpieczenie wypadkowe decyduje charakter tej pracy.

Gdy obecność w siedzibie zleceniodawcy ma na celu np. załatwienie formalności związanych z zawartą umową zlecenia (np. podpisanie rachunku), to nie mamy do czynienia z wykonywaniem pracy w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Wówczas zadania wynikające z umowy zlecenia są w pełni realizowane poza tym miejscem. Tym samym zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.


W przypadku Państwa zakładu kilka godzin, które zleceniobiorca ma spędzić w siedzibie firmy w ciągu jednego lub dwóch dni w tygodniu, ma być jednak poświęcone realizacji umowy zlecenia. Obowiązek ubezpieczenia wypadkowego nie jest uzależniony od ilości pracy wykonanej w siedzibie zleceniodawcy (miejscu prowadzenia przez niego działalności) i poza jego siedzibą.

Nawet jeśli tylko część zadań związanych z realizacją umowy zlecenia jest wykonywana w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności, taka umowa rodzi obowiązek ubezpieczenia wypadkowego (jeśli jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych).



Podstawa prawna:

• art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


 

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...