Ustanowienie pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Robert Adamczyk
rozwiń więcej
Osoba występująca w charakterze strony w postępowaniu przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych może do kontaktów z organem rentowym wskazać swojego pełnomocnika. Będzie on w imieniu tej osoby dokonywać określonych czynności w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego.

Pełnomocnictwo jest dokumentem upoważniającym do działania w imieniu mocodawcy, czyli osoby upoważniającej. Osoba posługująca się pełnomocnictwem może dokonywać wszystkich czynności prawnych, jakie przysługują jego mocodawcy, jednak tylko w zakresie, jaki wskazano w pełnomocnictwie. Jeżeli zatem – z różnych przyczyn – osoba będąca stroną w postępowaniu przed ZUS nie może osobiście brać w nim udziału, ma prawo wskazać swojego pełnomocnika, który będzie ją reprezentował w kontaktach z organem rentowym. Aby jednak umocowanie było skuteczne, pełnomocnictwo należy sporządzić w odpowiedni sposób, tak aby nie mogło zostać podważone.

Autopromocja

Wymogi formalne

Mocodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna, która działa przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli. Pełnomocnictwo musi zostać sporządzone na piśmie lub zgłoszone do protokołu. Na dokumencie takim należy określić strony pełnomocnictwa, tj. mocodawcę, czyli osobę upoważniającą, i pełnomocnika, czyli osobę upoważnianą, wskazać zakres upoważnienia, datę sporządzenia i je podpisać. Dopuszczalne jest także wskazanie, aby pełnomocnik mógł ustanawiać dalszych pełnomocników, lecz możliwość taka powinna wynikać wprost z treści samego pełnomocnictwa.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

W zależności od tego, jaki rodzaj pełnomocnictwa chce sporządzić strona, w jego zakresie należy wskazać zakres czynności, do których będzie ono miało zastosowanie. W przypadku pełnomocnictwa ogólnego zakres czynności będzie określony szeroko, bez wskazywania poszczególnych czynności (np. do upoważnienia do reprezentowania mocodawcy w określonym postępowaniu). Natomiast w przypadku pełnomocnictwa szczególnego należy wskazać konkretnie, do jakiej czynności upoważniamy pełnomocnika (np. do złożenia wniosku, do odbioru zaświadczenia itp.).

Pełnomocnik

Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna, posiadająca zdolność do czynności prawnych, ocenianą według zasad określonych w kodeksie cywilnym. Wymóg ten oznacza, że pełnomocnikiem może być osoba pełnoletnia, która nie została ubezwłasnowolniona. Pełnomocnictwo może być udzielone w zasadzie każdemu, kto spełnia te warunki – krewnemu, powinowatemu, ale również każdej innej zaufanej osobie. Udzielone pełnomocnictwo może być w każdym momencie odwołane. Wygasa również w momencie śmierci mocodawcy.

Pełnomocnikiem może być wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.

Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa (dopuszczalne jest uwiarygodnienie kopii pełnomocnictwa przez sam organ). Pełnomocnik będący adwokatem czy radcą prawnym może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących jego umocowanie. Natomiast organ administracji może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. Pełnomocnictwo udzielone w sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego nie podlega opłacie skarbowej.


Pełnomocnictwo w sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego nie podlega opłacie skarbowej

Wzór pełnomocnictwa

Warszawa, 1 kwietnia 2011 r.

 

PEŁNOMOCNICTWO OGÓLNE

 

Ja, niżej podpisana Janina Kowalska, legitymująca się dowodem osobistym nr AKX 157989, wydanym przez Prezydenta Miasta St. Warszawy, zamieszkała przy ul. Świętokrzyskiej 1 w Warszawie, upoważniam Pana Wojciecha Adamskiego, legitymującego się dowodem osobistym nr DBG 123654, wydanym przez Prezydenta Miasta St. Warszawy, zamieszkałego w Warszawie przy ul. Długiej 1/1, do dokonania w moim imieniu wszelkich czynności związanych z postępowaniem prowadzonym przez ZUS w sprawie przyznania zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej.

 

 

Pełnomocnik
Wojciech Adamski

Mocodawca
Janina Kowalska

 

Pełnomocnictwo domniemane

W sprawach mniejszej wagi organ nie musi żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony. Przepis ten oznacza, że do załatwiania prostych spraw urzędowych nie jest wymagane upoważnienie pisemne, jeżeli w imieniu strony występuje członek najbliższej rodziny. Ocena, czy sprawa ma „mniejszą wagę”, pozostawiona została uznaniu organu, podobnie jak kwestia braku wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia. Z tego względu mogą wystąpić trudności w uznaniu takiego domniemanego pełnomocnictwa przez pracowników administracji. Warto zatem mimo wszystko posługiwać się upoważnieniem sporządzonym na piśmie.

Czynności wykonywane osobiście przez stronę

Nie do każdej czynności jednak będzie możliwe ustanowienie pełnomocnika. Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje bowiem, że strona nie może wyznaczyć pełnomocnika do czynności, których charakter wymaga jej osobistego działania. W zakresie postępowania przed ZUS będą to przede wszystkim sytuacje, kiedy strona zostaje wezwana do osobistego stawiennictwa, w celu złożenia wyjaśnień lub zeznań. Wówczas wezwany musi stawić się w Zakładzie osobiście.

Podstawa prawna

● Art. 32 i 33 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 34, poz. 173.
● Art. 11 i 98–109 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 155, poz. 1037.
● Art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej – Dz.U. nr 225, poz. 1635; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 167, poz. 1131.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...